Articole cu eticheta perechi

Rezumat şedinta biroului federal, 19 august 2016, Vatra Dornei

Sedinta biroului federal a avut loc in data de 19 august 2016 si s-a tinut in Vatra Dornei.

Au participat: Sorin Sora, George Bordea, Catalin Taranu, Vasi Bunea, Codrin Vasiloanca, George Chirila, Dan Iugulescu si Iulian Toma, iar Marius Ion, Viorel Arsinoaia si Viorel Ichim au asistat in calitate de observatori.

S-a stat mult, foarte mult la sedinta dar pentru ca au avut la dispozitie doar o zi pentru aceste discutii, cateva aspecte au ramas nefinalizate. Astfel, nu s-a ajuns la un rezultat concret in privinta situatiei arbitrilor, iar fixarea calendarului competitional pentru 2017 a fost amanata.

In prima parte s-au luat decizii cu privire la premierea sportivilor care au participat la ultimele competitii.

Urmatorul topic mare – juniorii. Au avut loc discutii lungi despre regulamentul folosit la competitiile de juniori, unde Dan Iugulescu va reveni cu o forma finala a acestuia. Vom posta mai multe detalii imediat ce va fi finalizat.

Cu privire la participarea juniorilor in mai multe grupe de varsta, s-a decis ca acestia nu vor avea drept de inscriere decat in grupa aferenta categoriei lor de varsta.

S-a propus (si aici vom reveni cu detalii de indata ce le vom afla) organizarea unui concurs de juniori la Baile Felix in luna aprilie.

Avand in vedere activitatea sportiva din ultima perioada, toti membrii Biroului Federal au propus initierea unei serii de turnee cu scopul de a revitaliza comunitatea de Go. Se va incepe in forta in februarie 2017 in acelasi loc in care s-a luat decizia: Vatra Dornei.

Au fost aduse in discutie obiectii cu privire la folosirea sistemului McMahon in competitiile de juniori, insa membrii Biroului au votat pentru pastrarea acestuia.

Pentru viitoarele concursuri de Perechi s-a votat pastrarea regulamentului intocmit de catre Adelina Sora si Laura Avram, la care se vor face amendamente ulterior, daca va fi cazul, impreuna cu membrii Biroului. Regulamentul si punctajul obtinut de fiecare echipa pana in prezent le puteti gasi aici https://docs.google.com/spreadsheets/d/1MlNXhGMJ5jUD0QVkgKWs_zsCcv5A2qYXJVfTDadPKNo/edit?usp=sharing şi aici https://docs.google.com/document/d/1v5hiQmSgJIn2AT3NQ1oF9liQ7nTYghe9L_OScR6Cp-E/edit?usp=sharing.

Biroul Federal a decis ca sarcina de a informa comunitatea de Go cu privirile la activitatea Federatiei Romane sa revina unei echipe de fete (Laura Avram, Mihaela Taranu si Adelina Sora).

 Mihaela Ţăranu

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (2 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul European de GO Perechi 2014

În perioada 3-4 mai 2014, la Helsinki în Finlanda, a avut loc ediția 2014 a Campionatului European de GO pe Perechi. Pentru al doilea an la rand, campionatul a fost câștigat de perechea Ilja Shikshin – Svetlana Shikshina din Rusia.

România a fost reprezentată de două perechi: Laura Avram – George Ghețu (vicecampioni naționali en-titre) locul 6 și Irina Davis – Lucrețiu Calotă locul 11.

Loc   Pereche            Tara  Rg MMS R1 R2  R3  R4  R5  R6  P SOS
 1 Shikshina, Shikshin     RU  7D 7   6+  4+  2+ 13+  3+  7+ 6 27
 2 Marz, Teuber            DE  5D 6  11+  5+  1-  6+  8+  9+ 5 28
 3 Kovaleva, Surin         RU  6D 5  13+  7+  4- 11+  1-  8+ 4 27+
 4 Kalsberg, Bogdanov      RU  4D 5  15+  1-  3+  8- 12+  6+ 4 27
 5 Mikolczi, Csizmadia     HU  2D 5   8+  2- 12+  7- 10+ 13+ 4 25
 6 Avram, Ghetu            RO  3D 4   1-  9+ 16+  2-  7+  4- 3 29
 7 Zaloudkova, Hora        CZ  5D 4  14+  3-  9+  5+  6-  1- 3 28+
 8 Kohonen, Laatikainen    FI  2D 4   5- 14+ 10+  4+  2-  3- 3 28
 9 Wåhlin, Almroth         SE  2D 4  10+  6-  7- 15+ 13+  2- 3 24
10 Polvinen, Savo          FI  1k 4   9- 15+  8- 16+  5- 18+ 3 21
11 Davis, Calota           RO  3D 4   2- 13- 19+  3- 17+ 14+ 3 20½
12 Airola, Nenonen         FI  9k 4  18+ 17+  5- fr   4- 16+ 4 17½
13 Rovio, Rovio            FI  3D 3   3- 11+ 14+  1-  9-  5- 2 28
14 Diederen, Aaij          NL  2D 3   7-  8- 13- 18+ 15+ 11- 2 20
15 Sachsenhauser, Bambusch DE  1k 3   4- 10- 18+  9- 14- 19+ 2 19
16 Vologdina, Korolev      RU 14k 3  17+ 19+  6- 10- fr  12- 3 15½
17 Voutilainen, Halonen    FI 14k 2½ 16- 12- fr  19+ 11-  -  2 12
18 Harju, Maula            FI  5k 2  12- fr  15- 14- 19+ 10- 2 15
19 Huttunen, Rönkkö        FI 10k 1  fr  16- 11- 17- 18- 15- 1 14½
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (4 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

International Amateur Pair Go Tournament 2013

Capitala Japoniei, Tokyo, a fost în 2-3 noiembrie 2013 gazda celei de-a 24-a ediţii a International Amateur Pair Go Championship. Campionatul a fost câştigat de perechea coreeana Kim Sooyang – Jeon Junhak. Pe locurile următoare s-au clasat perechile din Taiwan, Lin Hungping – Lo Shengchieh, şi din Japonia, Oda Ayako – Nagayo Kazumori.

România a fost reprezentată de perechea Irina Davis (fostă Suciu) şi Lucreţiu Calotă. Irina şi Lucreţiu au reuşit să câştige 3 din cele 5 partide disputate, clasându-se în final pe un onorabil loc 11.

Clasamentul complet îl puteţi vedea pe site-ul oficial al competiţiei.

Katarzyna Mazurek – Marek Kaminsky vs. Irina Davis – Lucretiu Calota 0-1 (SGF)

[sgf theme=”compact-inline” class=”aligncenter”]
(;FF[4]GM[1]SZ[19]

EV[International Amateur Pair Go Tournament]
RO[1]
PB[Katarzyna Mazurek – Marek Kaminsky]
BR[2k]
BT[Polonia]
PW[Irina Davis – Lucretiu Calota]
WR[1k]
WT[Romania]
KM[6.5]
DT[2013-11-02]
PC[Tokyo, Japonia]
RE[W+Time]
TM[30240]
RU[Japanese]
SO[Lucretiu Calota]

;B[cp];W[pp];B[dc];W[pd];B[nq];W[lq];B[eq];W[de];B[cg];W[ef]
;B[gc];W[dh];B[cd];W[ce];B[no];W[pn];B[kp];W[lp];B[lo];W[kq]
;B[jp];W[jq];B[ip];W[hq];B[go];W[cj];B[nm];W[gq];B[ql];W[pl]
;B[pk];W[ol];B[qm];W[on];B[qh];W[mo];B[mn];W[mp];B[ln];W[qf]
;B[qq];W[pq];B[pr];W[or];B[qr];W[oq];B[ro];W[oc];B[cl];W[bl]
;B[bk];W[ck];B[bm];W[dl];B[cm];W[bj];B[qc];W[qd];B[jc];W[lc]
;B[fl];W[hc];B[hb];W[gb];B[ic];W[fc];B[hd];W[gd];B[fd];W[ge]
;B[hc];W[ed];B[fb];W[fe];B[ec];W[qj];B[pj];W[qi];B[pi];W[rh]
;B[ph];W[ri];B[me];W[gk];B[nr];W[ps];B[ob];W[nb];B[pb];W[rb]
;B[rc];W[rd];B[sb];W[ra];B[nc];W[nd];B[mc];W[mb];B[md];W[kc]
;B[na];W[lb];B[kd];W[pc];B[qb];W[oa];B[pa];W[jb];B[ka];W[ja]
;B[ma];W[la];B[oa];W[sd];B[nk];W[fk];B[ik];W[ij];B[hj];W[hk]
;B[ii];W[jj];B[hi];W[ji];B[ig];W[nf];B[mg];W[ml];B[nl];W[ng]
;B[mh];W[il];B[jk];W[kl];B[kk];W[lk];B[kj];W[jl];B[hl];W[hm]
;B[gl];W[jh];B[ek];W[fj];B[lj];W[ho];B[hp];W[gn])
[/sgf]

Irina Davis – Lucretiu Calota vs. Pattraporn Aroonphaichitra – Nuttacrit Taechaamnusyvit 1-0 (SGF)

[sgf theme=”compact-inline” class=”aligncenter”]
(;FF[4]GM[1]SZ[19]

EV[International Amateur Pair Go Tournament]
RO[2]
PB[Irina Davis – Lucretiu Calota]
BR[1 kyu – 5 dan]
BT[Romania]
PW[Pattraporn Aroonphaichitra – Nuttacrit Taechaamnusyvit]
WR[3 dan – 5 dan]
WT[Tailanda]
KM[6.5]
DT[2013-11-03]
PC[Tokyo, Japonia]
RE[B+R]
TM[30240]
RU[Japanese]
SO[Lucretiu Calota]

;B[pd];W[dd];B[pq];W[dp];B[fq];W[cn];B[jp];W[qn];B[po];W[rp]
;B[ql];W[pn];B[qo];W[ro];B[qq];W[rm];B[on];W[pl];B[om];W[pk]
;B[fc];W[cf];B[qi];W[qk];B[nc];W[rd];B[qd];W[re];B[rc];W[rb]
;B[qc];W[qg];B[ph];W[ri];B[rj];W[rh];B[qj];W[rk];B[pg];W[sc]
;B[qf];W[rf];B[id];W[no];B[oo];W[lo];B[lq];W[nq];B[mn];W[kq]
;B[kp];W[lp];B[mq];W[np];B[kr];W[ln];B[lm];W[km];B[ll];W[kl]
;B[kk];W[jn];B[jk];W[lk];B[mk];W[lj];B[mj];W[li];B[ji];W[mi]
;B[nj];W[jg];B[ih];W[ig];B[hg];W[hf];B[he];W[gf];B[if];W[jf]
;B[ie];W[hh];B[gg];W[hi];B[ff];W[gh];B[fg];W[jj];B[ij];W[ii]
;B[kj];W[ki];B[im])
[/sgf]

Irina Davis – Lucretiu Calota vs. Olga Silber – Benjamin Teuber 0-1 (SGF)

[sgf theme=”compact-inline” class=”aligncenter”]
(;FF[4]GM[1]SZ[19]

EV[International Amateur Pair Go Tournament]
RO[3]
PB[Irina Davis – Lucretiu Calota]
BR[1 kyu – 5 dan]
BT[Romania]
PW[Olga Silber – Benjamin Teuber]
WR[1 kyu – 6 dan]
WT[Germania]
KM[6.5]
DT[2013-11-03]
PC[Tokyo, Japonia]
RE[W+R]
TM[30240]
RU[Japanese]
SO[Lucretiu Calota]

;B[pd];W[dc];B[pq];W[dp];B[fq];W[cn];B[jp];W[qn];B[po];W[rp]
;B[ql];W[pn];B[qo];W[ro];B[qq];W[rm];B[on];W[pl];B[om];W[pk]
;B[qi];W[qk];B[de];W[dg];B[fe];W[fc];B[cc];W[cb];B[he];W[hc]
;B[dj];W[fh];B[fj];W[hh];B[hj];W[jh];B[je];W[jj];B[il];W[kl]
;B[jm];W[km];B[ic];W[lp];B[np];W[jq];B[iq];W[ip];B[io];W[hp]
;B[kq];W[jr];B[kp];W[ir];B[gp];W[hq];B[ho];W[go];B[fo];W[kr]
;B[lq];W[gr];B[pf];W[pb];B[pc];W[ob];B[qb];W[lc];B[mb];W[nc]
;B[mc];W[md];B[lb];W[ne];B[kc];W[ib];B[mf];W[nf];B[ng];W[mg]
;B[lf];W[og];B[nh];W[of];B[ki];W[ji];B[oh];W[pg];B[qf];W[qg]
;B[pi];W[rh];B[gg];W[gh];B[ri];W[rb];B[nk];W[rf];B[ch];W[ce]
;B[eg];W[ik];B[hk];W[jl];B[im];W[lh];B[lj];W[kh];B[mk];W[kj]
)
[/sgf]

Irina Davis – Lucretiu Calota vs. Kiyomi Takehisa – Mizuo Gokuden 1-0 (SGF)

[sgf theme=”compact-inline” class=”aligncenter”]
(;FF[4]GM[1]SZ[19]

EV[International Amateur Pair Go Tournament]
RO[4]
PB[Irina Davis – Lucretiu Calota]
BR[1 kyu – 5 dan]
BT[Romania]
PW[Kiyomi Takehisa – Mizuo Gokuden]
WR[6 dan – 6 dan]
WT[Japonia – Kyushu Okinawa]
KM[6.5]
DT[2013-11-03]
PC[Tokyo, Japonia]
RE[B+5.5]
TM[30240]
RU[Japanese]
SO[Lucretiu Calota]

;B[pd];W[dd];B[pq];W[dp];B[fq];W[cn];B[jp];W[qn];B[po];W[rp]
;B[ql];W[qq];B[pr];W[pn];B[on];W[om];B[oo];W[pl];B[qj];W[hq]
;B[jq];W[ho];B[dq];W[cq];B[cr];W[eq];B[dr];W[er];B[cp];W[ep]
;B[co];W[bq];B[br];W[do];B[bp];W[bo];B[aq];W[gc];B[ch];W[cf]
;B[ck];W[nc];B[kd];W[qf];B[nd];W[md];B[ne];W[qc];B[qd];W[pc]
;B[oc];W[ob];B[od];W[mc];B[me];W[le];B[ld];W[rc];B[rd];W[lf]
;B[je];W[kg];B[jg];W[ng];B[pg];W[kh];B[lb];W[qb];B[cc];W[dc]
;B[jh];W[ji];B[ki];W[ni];B[li];W[mh];B[pi];W[ii];B[hh];W[mn]
;B[nm];W[nl];B[ml];W[mm];B[nn];W[nk];B[ll];W[ko];B[mj];W[nj]
;B[kn];W[jo];B[lo];W[kp];B[lp];W[kq];B[qo];W[ro];B[rm];W[rn]
;B[rr];W[qr];B[qs];W[kj];B[lj];W[pk];B[oh];W[rq];B[be];W[bf]
;B[ce];W[de];B[df];W[dg];B[ef];W[cg];B[cb];W[db];B[ac];W[ae]
;B[cd];W[ib];B[sq];W[rl];B[qm];W[qk];B[rk];W[sm];B[sl];W[sn]
;B[bh];W[dh];B[di];W[ei];B[fe];W[ci];B[eb];W[fb];B[ec];W[ed]
;B[da];W[fc];B[ea];W[fd];B

Empty ad slot (#1)!

;W[ge];B[gf];W[he];B[hf];W[fg]
;B[hi];W[ff];B[dj];W[bi];B[dn];W[en];B[dm];W[em];B[dl];W[ik]
;B[fh];W[fi];B[gg];W[eg];B[lc];W[nb];B[jc];W[if];B[jf])
[/sgf]

Naoko Sqaito – Minoru Kuramoto vs. Irina Davis – Lucretiu Calota 1-0 (SGF)

[sgf theme=”compact-inline” class=”aligncenter”]
(;FF[4]GM[1]SZ[19]

EV[International Amateur Pair Go Tournament]
RO[5]
PB[Naoko Sqaito – Minoru Kuramoto]
BR[5 dan – 8 dan]
BT[Japonia]
PW[Irina Davis – Lucretiu Calota]
WR[1 kyu – 5 dan]
WT[Romania]
KM[6.5]
DT[2013-11-03]
PC[Tokyo, Japonia]
RE[B+R]
TM[30240]
RU[Japanese]
SO[Lucretu Calota]

;B[dp];W[pp];B[dc];W[pd];B[nc];W[qf];B[jd];W[cf];B[cd];W[ci]
;B[ck];W[ei];B[nq];W[lq];B[qq];W[pq];B[qp];W[po];B[pr];W[or]
;B[qr];W[oq];B[qn];W[fq];B[dq];W[fo];B[cn];W[om];B[dh];W[ch]
;B[qm];W[dl];B[cl];W[fm];B[jq];W[hq];B[no];W[on];B[nr];W[ns]
;B[lr];W[mr];B[mq];W[ms];B[lp];W[kq];B[kp];W[kr];B[jr];W[ls]
;B[js];W[ks];B[jo];W[ip];B[jp];W[ln];B[gp];W[ho];B[mn];W[mm]
;B[jm];W[jk];B[lm];W[ml];B[km];W[lc];B[ld];W[kd];B[ke];W[kc]
;B[jc];W[md];B[le];W[mc];B[jf];W[nd];B[df];W[de];B[ce];W[ef]
;B[dg];W[eg];B[ee];W[fe];B[dd];W[eh];B[di])
[/sgf]

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (2 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul European de GO Bonn 2012 – ziua a IV-a

Ziua de miercuri este tradiţional liberă pentru concursul principal, Campionatul European de GO.

Noroc însă cu Campionatul de Perechi, nu ne plictisim nici astăzi 🙂

Mai multe perechi cu participanţi români au luat startul în competiţie. Perechea Larisa Popescu 2k – Cătălin Ţăranu 5p a fost eliminată în faza preliminariilor de perechea Hsi-Yun Tang 1p – Maula Anttoni 1d.

O altă pereche a fost formată din Laura Avram 2d şi finlandezul Jesse Savo 4d. Cei doi au reuşit să ocupe locul 3 la finalul competiţiei, fiind învinşi de perechea Manja Marz 4d – Chang Huai-Yi 3p (mulţumesc Laura :-)).

Primele 2 locuri ale competiţiei au fost ocupate de perechile Manja Marz 4D – Chang Huai-Yi 3p şi Barbara Knauf 3d – Jan Simara 6d.

Foto: Judith van Dam @ EuroGoTV

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (6 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul European de Go pe Perechi 2011

Turcia a fost în weekend-ul 28-29 mai 2011 gazda ediţiei 2011 a Campionatului European de GO pe Perechi. La competiţie au participat 31 de perechi din 11 ţări. Podiumul a fost ocupat în ordine de Ungaria, Cehia şi Ucraina. România nu a avut nici o pereche participantă.

Loc Echipa (F - M)				Rng Ta P R1  R2  R3  R4  R5  R6 MMS SOS
1  Rita Pocsai - Pàl Balogh			5D  HU 6 22+ 4+  3+  2+  9+  7+  33 20
2  Jitka Bartova - Jan Hora			3D  CZ 5 11+ 5+  13+ 1-  6+  10+ 32 22
3  Mariya Zakharchenko - Iurii Pliushch		3D  UA 5 8+  14+ 1-  15+ 13+ 4+  32 19
4  Aygul Nureeva - Artem Dugin			4D  RU 4 6+  1-  12+ 8+  10+ 3-  31 23
5  Judith Conradi - Robert Jasiek		4D  DE 4 12+ 2-  6-  11+ 8+  9+  31 20
6  Ngoc-Trang Cao - Antoine Fenech		3D  FR 4 4-  12+ 5+  13+ 2-  14+ 31 19
7  Damla Pınar Şengül - Bertan Bilen		2K  TR 3 10- 18+ 9-  19+ 14+ 1-  30 21
8  Monique Berreby - Olivier Clergue		1D  FR 3 3-  11+ 14+ 4-  5-  15+ 30 20
9  Esra Yegül - Hayri Kılıç			3K  TR 3 16+ 10- 7+  17+ 1-  5-  30 18
   Sinikka Siivola - Matti Siivola		3K  FI 3 7+  9+  15- 16+ 4-  2-  30 18
11 Natasha Regan - Matthew Cocke		3D  UK 3 2-  8-  16+ 5-  15+ 13+ 30 17
12 Natasa Bosnjak - Dragan Dubakovic		1D  RS 2 5-  6-  4-  14- 18+ 20+ 29 21
13 Klaudia Kleczkowska - Krzysztof Dziołak	2K  PL 2 15+ 17+ 2-  6-  3-  11- 29 20
14 Saadet Eryılmaz - Mehmet Barış Albayrak	1K  TR 2 17+ 3-  8-  12+ 7-  6-  29 18
15 Gülçin Çakır Özşekerli - Türker Özşekerli	2K  TR 2 13- 16+ 10+ 3-  11- 8-  29 17
16 Gonca Mine Çelik - Kerem Karaerkek		2K  TR 1 9-  15- 11- 10- 17- 21+ 28 15
   Pelin Erdem - Ahmet Eren Kurter		2K  TR 1 14- 13- 19- 9-  16+ 18- 28 15
   Serap Çoban - Ozan Can Dönertaş		5K  TR 4 19+ 7-  20+ 21+ 12- 17+ 28 15
19 Filiz Öztürk - Gökhan Yıldız			6K  TR 3 18- 21+ 17+ 7-  20- 23+ 27 17
20 Ezgi Başar - Kemal Gülbudak			5K  TR 3 21- 22+ 18- 23+ 19+ 12- 27 15
21 Tildem Turan - Doğukan Sarıkaya		7K  TR 3 20+ 19- 22+ 18- 24+ 16- 26 16
22 Senem Sosun - Barkın Çelebican		6K  TR 0 1-  20- 21- 0=  0=  0=  25 12
23 Merve Çağrıcı - Sami Güven			9K  TR 3 29+ 25+ 24- 20- 26+ 19- 24 17
24 Figen Bozkurt - Berk Bozkurt			12K TR 5 25+ 26+ 23+ 30+ 21- 27+ 23 18
25 Nükte Işılak - Kıvanç Özışık			11K TR 2 24- 23- 27- 26- 30+ 31+ 21 21
26 Deniz N. Karagülle - Hüseyin Halil Acar	12K TR 3 27- 24- 29+ 25+ 23- 0+  21 16
27 Meltem Sarı - Ulaş Mısırlıoğlu		15K TR 5 26+ 29+ 25+ 31+ 0+  24- 20 14
28 Ayşe Deniz Gündoğan - Özgün Sakallı		18K TR 3 30+ 0+  31+ 0=  0=  0=  16 5
29 Özgül Ökmen - Kemal Ökmen			16K TR 1 23- 27- 26- 0+  31- 30- 15 16
30 Irmak Doğan - Ulaş Ören			17K TR 2 28- 31- 0+  24- 25- 29+ 15 14
31 Mevsim Çağan - S. Mert Mungan		21K TR 3 0+  30+ 28- 27- 29+ 25- 13 1
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (1 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...