Articole cu eticheta MPRB

Impresii de la primul turneu naţional de go 1986 amestecate cu impresii de la MPRB 2017 + Turneul de calificare Grand Slam, Cluj Napoca

De curând Cris Bratu mi-a povestit că are în posesie câteva documente de la concursuri sau legate de concursuri de go de acum mulţi ani şi s-a gândit că ar fi frumos ca acestea să fie valorificate prin publicarea lor. Cris Bratu a început deja acest lucru cu o serie de articole acum câţiva ani (exemplu în linkul de mai jos), iar acum a venit momentul să continuăm.

Campionat de GO la Eforie Nord in 9-16 septembrie

Documentul pe care îl puteţi vedea mai jos conţine impresiile domnului W. Schmidt de la primul turneu naţional de Go, care a avut loc în 1986 la Cluj-Napoca, adică acum mai bine de 30 de ani. Fiindcă zilele acestea ne-am adunat mai mulţi jucători la Cluj-Napoca pentru a lua parte la Marele Premiu Radu Baciu şi la concursul de calificare pentru turneul Grand Slam, ne-am gândit că ar fi un moment oportun să publicăm acest document şi să încercăm să vedem cum arăta un turneu la Cluj în acele vremuri în care unii dintre noi nu erau încă născuţi şi cum arată el acum.

ws-impresii-perspective-cn-cj-86

ws-impresii-perspective-cn-cj-861

Marele Premiu Radu Baciu 2017 Cluj-Napoca are puţin peste 50 de participanţi, dintre care 8 sunt de nivel dan. Se mai adaugă încă cei 8 jucători care se înfruntă pentru a se califica pentru turneul de Grand Slam. Turneul de la Cluj-Napoca din 1986 a avut aproape 100 de participanţi, iar, după cum menţionează dl Schmidt, în jur de 20 erau jucători de nivel dan.

E interesant că dl Schmidt menţionează nevoia unui „plan fix de desfăşurare al turneului stabilit în prealabil”, lucru care pentru noi e de regulă de la sine înţeles că aceste lucruri sunt anunţate în prealabil pe site-ul turneului şi nu se pune problema de „discuţii inutile privind favorizarea unui jucător sau a unui grup de jucători de către organizatori sau arbitri”. Da, e adevărat că împerecherea rundelor poate să influenţeze foarte mult traiectoria unui jucător şi rezultatele finale ale concursului, dar lumea este în general mulţumită de programele care fac parizarea.

Dl Schmidt ridică şi tematica valorii komi-ului în articol, lucru care nu pot spune că se discută prea des în ziua de astăzi. Totuşi, alegerea organizatorilor de la acea vreme a 5 puncte komi (deşi se pare că 5,5 puncte era varianta populară pentru turneele de la acea vreme) ne duce automat la întrebarea: cât de uşor era oare la acea vreme pentru organizatori când parizarea se făcea manual să aibă de-a face cu un jigo? Eu îmi amintesc că cineva mi-a spus la un moment dat că jigo-ul este posibil în ziua de astăzi (sigur, nu vorbim de cazuri în care ambii jucători nu se prezintă la rundă) doar în caz de triplu ko (care nu este deloc comun), dar poate cineva care citeşte acest articol ne poate spune mai multe. Oricum, programele cu care se face parizarea în ziua de astăzi sunt făcute în aşa fel încâr jigo-ul nu reprezintă o problemă pentru ele. Concursul de calificare Grand Slam s-a jucat după nişte reguli aparte, reguli chinezeşti, iar komi-ul a fost de 7,5 puncte.

La turneul de calificare Grand Slam (http://www.sakata.ro/index.php?page=grand-slam-qualification-tournament-2017) participă următorii jucători:

Cristian Pop – 7d
Dusan Mitic – 6d
Lukas Podpera – 7d
Cornel Burzo – 6d
Tanguy Le Calve – 6d
Nikola Mitic – 6d
Dragos Bajenaru – 6d
Mihai Serban – 5d,

iar rezultatele sunt următoarele în acest moment:

Round 1: Pop 1 – 0 Serban, Dusan 1 – 0 Bajenaru, le Calve 1 – 0 Nikola, Burzo 1 – 0 Podpera
Round 2: Pop 0 – 1 Burzo, Dusan 1 – 0 le Calve, Serban 1 – 0 Podpera, Bajenaru 1 – 0 Nikola
Round 3: Dusan 1 – 0 Burzo, Pop 1 – 0 Bajenaru, le Calve 1 – 0 Serban, Nikola 1 – 0 Podpera
Round 4: Pop – Dusan, Burzo – le Calve, Nikola – Serban, Bajenaru – Podpera

Pe KGS a fost transmisă prima masă a turneului în fiecare rundă cu contul gsqt17cluj.

 

 

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (1 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Marele Premiu Radu Baciu 2014 – Etapa Cluj-Napoca

Loc Nume                 Rang R1  R2  R3  R4  R5  P MMS SOS SODOS
 1 Serban, Mihai_Valentin  5D  6+  2-  9+  3+  4+ 4  11  48 37
 2 Savo, Jesse             4D  5+  1+  3+  4-  9+ 4  11  47 38
 3 Ginguta, George         2D  4+  9+  2-  1-  5+ 3  10  48 26
 4 Ghetu, George           3D  3-  5+  6-  2+  1- 2   9  51 20
 5 Chirila, George         1D  2-  4-  7+  9+  3- 2   9  46 16
 6 Avram, Laura            3D  1- 10+  4+  -   -  2   9  42 17
 7 Amira, Dan              3K  8+ 11-  5- 10+ 12+ 3   8  38 22
 8 Filippi, Alexandru      3K  7- 12+ 10+ 11- 16+ 3   8  34 19
 9 Iugulescu, Sergiu_Dan   3D 10+  3-  1-  5-  2- 1   8  49  8
10 Nedan, Adrian           1K  9-  6-  8-  7- 11+ 1   8  41  7
11 Mastan, Diana           5K 14+  7+ 19+ 8+  10- 4   7  33 25
12 Ormos, Gabriel_Andrei   5K 13+  8- 15+ 14+  7- 3   6  32 16
13 Menczel, Patrik         5K 12- 14- 17+ 15+ 19+ 3   6  24 13
14 Bunea, Vasile           5K 11- 13+ 16+ 12- 15- 2   5  29 11
15 Acsinte, Alexandru      5K 16+ 19- 12- 13- 14+ 2   5  26 10
16 Toth, Ferenc            5K 15- 21+ 14- 19+  8- 2   5  24  6
17 Piloiu, Adina          14K 24+ 22+ 13- 21+ 20+ 4   4  15  9
18 Fulea, Ovidiu          12K 19- 24+ 21+ 20+ 23+ 4   4  13  9
19 Badragan, Eugen_Rafael  6K 18+ 15+ 11- 16- 13- 2   4  27  9
20 Iepure, Alex_Petru     18K 26+ 23+ 25+ 18- 17- 3   3  12  4
21 Pintea, Alexandra      14K 22+ 16- 18- 17- 25+ 2   2  16  3
22 Gherghel, Anandu       15K 21- 17- 23+ 25+ 24- 2   2  11  3
23 Harambas, Diana        20K 25+ 20- 22- 26+ 18- 2   2  11  2
24 Bardi, Liviu            9K 17- 18-  -  fr  22+ 2   2  10  2
25 Soplea, Andreea        20K 23- 26+ 20- 22- 21- 1   1  10  1
26 Tulai, Maria Ananda    20K 20- 25-  -  23- fr  1   1   6  0
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (5 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Marele Premiu Radu Baciu Braila

Marele Premiu ”Radu Baciu” etapa Brăila (a doua etapă din 2014) a reunit participanți din Brăila, Galați, Sibiu, Iași și Mangalia la seniori, adică zece competitori, precum și 45 de copii din Brăila și Galați.

La seniori, s-a impus Adrian Nedan, care și-a adjudecat trofeul etapei.

Concursul juniorilor s-a desfășurat separat, doar în ziua de sâmbătă, participând copii grupați pe trei grupe valorice: cei din clasa pregătitoare și din clasa I, respectiv debutanții de 30 kyu și, mai puțini, cei aflați în anul doi de studiu al Go-ului, apoi cei aflați în anul trei de studiu, respectiv copii din clasele III-VI.

În afara distincțiilor oferite de promotorul acestui eveniment național, GoVest Oradea, s-au decernat distincții și s-au oferit premii juniorilor din partea co-organizatorului Asociația Sens, care mulțumește pe această cale sponsorilor brăileni, societățile ServClass și TreiBrazi, pentru premiile oferite fiecărui copil participant (jocuri lego, calculatoare de buzunar, agende tip notebook, diverse jucării), conducerii liceelor brăilene ”Hariclea Darclee” și ”Edmond Nicolau”, care au oferit spațiul necesar, precum și părinților care și-au susținut copiii, în special domnului Neguțu Decu, pentru sprijinul oferit în obținerea sponsorizărilor.

La juniori, au ocupat locul I la categoria lor valorică brăilenii Gabriel Barbu, de la Școala ”Sfânta Maria”, Daniel Pascu, de la Școala Nr. 4, și Matei Mihai, de la Școala Nr. 18.

Juniorii sunt pregătiți în marea lor majoritate de instructor Codrin Vasiloancă, Matei Mihai fiind pregătit de către dr. Iulian Toma, iar Daniel Dajbog de către Alexandru Șeitan.

Arbitrii competiției au fost dr. Iulian Toma, din partea Asociației Județene de Go, instructor Codrin Vasiloancă, din partea Asociației Sens, prof. Loredana Vasiloancă, din partea școlilor gazdă.

Marele Premiu Radu Baciu Braila

Loc Nume                   Rang Club P SOS SOSOS R1  R2  R3  R4  R5
 1 Adrian Nedan              2k Sibi 5  14  64   9+  4+  2+  3+  6+
 2 Elian_Ioan Grigoriu       1d Galt 4  14  69   5+  3+  1-  6+  4+
 3 Iulian Toma               3d Brai 3  14  60   8+  2- 10+  1-  5+
 4 Radu Firicel              8k Iasi 2  15  55   7+  1-  9- 10+  2-
 5 Eugen_Rafael Badragan     7k CSRB 2  14  55   2-  9-  8+  7+  3-
 6 Codrin Vasiloanca-Smirnov 1d Brai 2  12  46   0= 10+  7+  2-  1-
 7 Marius Iacob              8k Brai 2   9  59   4-  8+  6-  5-  0+
 8 Alexandru Acsinte         5k Sibi 2   9  55   3-  7-  5-  0+ 10+
 9 Marius Danila             2d Brai 3   9  43   1-  5+  4+  0=  0=
10 Catalin Albu              3k Brai 1   9  59   0+  6-  3-  4-  8-

Marele Premiu Radu Baciu Braila – Juniori

Loc Nume                               Club Rng MMS R1  R2  R3  R4  R5  P SOS SOSOS
 1 Barbu, Gabriel                      Atar 16k 15   7+  5+  9+  2+  3- 4  70 340
 2 Vasiloanca-Smirnov, Victor Cristian Atar 17k 15  12+  3+  4+  1-  6+ 4  70 337
 3 Simion, Andrei                      Atar 17k 15  15+  2-  5+  6+  1+ 4  68 342
 4 Dajbog, Daniel                      Gala 17k 15  14+  6+  2-  7+  8+ 4  65 340
 5 Khadro, Darius                      Atar 19k 14   8+  1-  3-  9+  7+ 3  69 338
 6 Cosmina, Paraschiv                  Atar 19k 13  10+  4- 15+  3-  2- 2  69 330
 7 Iamandi, Adrian                     Atar 19k 13   1- 14+ 10+  4-  5- 2  68 333
 8 Mocanu, George                      Atar 19k 13   5-  9- 12+ 10+  4- 2  67 327
 9 Rosculet, Andreea                   Atar 19k 13  13-  8+  1-  5- 14+ 2  65 330
10 Vasiloanca-Smirnov, Irina           Atar 19k 13   6- 12+  7-  8- 13+ 2  63 327
11 Pascu, Daniel                       Atar 22k 13  17+ 16+ 14+ 15+ 12+ 5  55 274
12 Mardare, Liviu                      Atar 19k 12   2- 10-  8- 16+ 11- 1  65 297
13 Decu, Andi                          Atar 22k 12   9+ 15+ 17+ 14+ 10- 4  58 295
14 Cuta, Cosmin                        Atar 19k 11   4-  7- 11- 13-  9- 0  66 311
15 Muraru, Mircea                      Atar 19k 11   3- 13-  6- 11- 16- 0  64 292
16 Boldeanu, Dragos                    Atar 22k 11  32+ 11- 20+ 12- 15+ 3  42 223½
17 Arsene, Madalina                    Atar 22k 10  11- 23+ 13- 18- 19+ 2  37 172
18 Matei, Mihai                        Atar 30k  5  25+ 35+ 33+ 17+ 24+ 5  20  97½
19 Ion, Angelo                         Atar 30k  4  22+ 41+ 34+ 21+ 17- 4  21  94
20 Liga, Ioana                         Atar 30k  4  39+ 27+ 16- 33+ 31+ 4  20½ 93
21 Moreanu, Iannis                     Atar 30k  4  29+ 24+ 31+ 19- 30+ 4  15½ 72
22 Visan, Delia                        Atar 30k  4  19- 36+ 32+ 26+ 28+ 4  14  77
23 Boca, Delia                         Atar 30k  3  42+ 17- 26- 37+ 34+ 3  18  87
24 Radulescu, Radian Andrei            Atar 30k  3  30+ 21- 37+ 29+ 18- 3  17  68½
25 Casian, Rares                       Atar 30k  3  18- 31- 43+ 35+ 38+ 3  12½ 67
26 Caravia, Flavius                    Atar 30k  3  34- 43+ 23+ 22- 36+ 3  12  71
27 Serban, Stefan                      Atar 30k  3  43+ 20- 38+ 28- 33+ 3  12  70½
28 Tureac, Calin                       Atar 30k  3  33- 40+ 41+ 27+ 22- 3  12  64½
29 Vicol, Alexandru                    Atar 30k  3  21- 45+ 42+ 24- 39+ 3  11  62½
30 Daniilescu, Stefan                  Atar 30k  3  24- fr  35+ 34+ 21- 3  11  61½
31 Hornea, Gabriela                    Atar 30k  2½  -  25+ 21- 41+ 20- 2  12  61
32 Munteanu, Stefan                    Atar 30k  2  16- 44+ 22- 36- 42+ 2  19  89
33 Micsunescu, Ares                    Atar 30k  2  28+ 38+ 18- 20- 27- 2  17  74½
34 Banica, Ana Maria                   Atar 30k  2  26+ 37+ 19- 30- 23- 2  15  73
35 Dan, Tudor                          Atar 30k  2  36+ 18- 30- 25- 45+ 2  14  64½
36 Grosu, Andreea                      Atar 30k  2  35- 22- 40+ 32+ 26- 2  13  68
37 Mitrea, Ana-Maria                   Atar 30k  2  40+ 34- 24- 23- 41+ 2  11  71½
38 Dobre, Alexandru                    Atar 30k  2  44+ 33- 27- 42+ 25- 2  10  61½
39 Straton, Stefan                     Atar 30k  2  20- 42- 45+ 44+ 29- 2  10  59½
40 Bondoc, Anastasios                  Atar 30k  2  37- 28- 36- 43+ 44+ 2   9  55
41 Lehoret, Andreea                    Atar 30k  1  45+ 19- 28- 31- 37- 1  12½ 64
42 Branza, Matei Cristian              Atar 30k  1  23- 39+ 29- 38- 32- 1  12  68
43 Rujoiu, Alexia                      Atar 30k  1  27- 26- 25- 40- fr  1  11  45½
44 Oprea, Rares                        Atar 30k  1  38- 32- fr  39- 40- 1   8  48
45 Gheorghe, Emilia                    Atar 30k  1  41- 29- 39- fr  35- 1   8  47½
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (4 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Marele Premiu Radu Baciu Braila

Marele Premiu ”Radu Baciu” etapa Brăila se va desfasura in zilele de 18-19 ianuarie si va fi gazduit de Liceul de Arta ”Hariclea Darclee” aflat pe Bd. Alexandru Ioan Cuza nr. 84. Dinspre Galati, se ajunge aici cu maxi 16, 17, 31, iar de la gara se ajunge cu autobuzele 4 si 10.

MPRB etapa Braila se va adresa atat seniorilor, cat si juniorilor. Concursul juniorilor se va desfasura doar sambata.

Organizatori si arbitrii:

  • Asociatia Sens (Codrin Vasiloanca-Smirnov)
  • Asociatia Judeteana de Go Braila (dr. Toma Iulian)

Inscrieri:
[email protected], tel 0727859174, 0744931455

PROGRAM seniori

Sâmbătă

9:00 – 11:00 – Înscrierea participanților

11:00 – Runda 1

14:00 – Runda 2

17:00 – Runda 3

Duminică

09:00 – Runda 4

12:00 – Runda 5

15:30 – Festivitatea de premiere

Sistem de joc: McMahon, sau Elvetian, in functie de numarul de participanti

PROGRAM juniori

Sâmbătă

9:00 – 10:00 – Înscrierea participanților

10:00 – Runda 1

11:00 – Runda 2

12:00 – Runda 3

13.00 – Runda 4

14:00 – Runda 5

15:30 – Festivitatea de premiere

Sistem de joc: McMahon

Distinctiile sunt asigurate de GoVestOradea.

Premiile sunt asigurate, doar pentru juniori, de Asociatia Sens.

Taxe de participare: 10 lei

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (2 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Marele Premiu Radu Baciu Bucuresti

Loc Nume             Rang Club MMS SOS  R1 R2  R3  R4  R5
 1 State Silvestru     2D Bucu 26  123  6+  2-  3+  5+  8+
 2 Bajenaru Dragos     6D Bucu 26  121  5+  1+  0=  3+  6+
 3 Santa Ionel         2D Brsv 25  125  4+  6+  1-  2-  5+
 4 Chirila George      1D CSRB 25  118  3- 12+  5- 11+ 13+
 5 Vasiloanca Codrin   1D Brai 24  126  2-  7+  4+  1-  3-
 6 Grigoriu Elian      1D Galt 24  122  1-  3- 18+ 12+  2-
 7 Nedan Adrian        2K Sibi 24  119  9+  5- 10+  8- 15+
 8 Lungu Iulian        2K Galt 24  118 11+ 18- 13+  7+  1-
 9 Bogaciev Iulian     4K Bucu 24  113  7- 21+ 11- 18+ 12+
10 Fedul Nichita       5K Slob 24  105 30+ 16+  7- 21+ 11+
11 Acsinte Alexandru   5K Sibi 23  119  8- 19+  9+  4- 10-
12 Boc Sorin           5K CSRB 23  118 18+  4- 15+  6-  9-
13 Andrei Razvan       6K VaDo 23  115 23+ 14+  8- 17+  4-
14 Nechifor Petru      8K Brsv 23  107 21- 13- 22+ 23+ 19+
15 Badragan Rafael     9K CSRB 23  106 29+ 22+ 12- 19+  7-
16 Mihalcea Loredana   8K CSRB 23  104 20+ 10- 17- 30+ 21+
17 Ion Marius          8K CSRB 23  102 19- 30+ 16+ 13- 23+
18 Radu Stefan         1K Bucu 22  116 12-  8+  6-  9-  0=
19 Covaci Ovidiu      10K PtNt 22  112 17+ 11- 23+ 15- 14-
20 State Sebastian    11K Bucu 22   98 16- 23- 21- 24+ 30+
21 Minjina Dragos     11K CSRB 21  116 14+  9- 20+ 10- 16-
22 Nitu Mircea        12K Bucu 21   96 24+ 15- 14- 31+ 27+
23 Popa Tudor         11K Bucu 20  113 13- 20+ 19- 14- 17-
24 Asaftei Elena      13K CSRB 20   90 22- 32+ 29+ 20- 25+
25 Pintea Alexandra   15K Sibi 19   81 26+ 31+ 27+ 32+ 24-
26 Grabovski Fridrih  15K CSRB 19   80 25- 28+ 32+ 29+  0+
27 Asaftei Aurelia    14K CSRB 18   86 31+ 29+ 25- 28- 22-
28 Piloiu Adina       15K Sibi 17   77 32+ 26- 31+ 27+ 29+
29 Dogaru Alexandru   14K Bucu 16   98 15- 27- 24- 26- 28-
30 Varlan Costin      16K Bucu 14  106 10- 17-  0= 16- 20-
31 Munteanu Alexandra 19K CSRB 12   88 27- 25- 28- 22- 32-
32 Radulescu Dan      19K CSRB 12   88 28- 24- 26- 25- 31+
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (1 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...