Articole cu eticheta juniori

Campionatul judetean de GO Braila, juniori sub 16 ani

Duminică, 13 noiembrie, la Şc. Gen. „Mihai Viteazul” Brăila s-a desfăşurat, cu sprijinul DSJ Brăila, Campionatul judeţean de GO pentru juniori sub 16 ani (născuţi în 1995 sau după aceea).

Au participat 26 de concurenţi, dintre care s-a desprins Toma Theodor (2 dan) de la CN „N. Bălcescu”, terminând fără înfrângere. El este şi campion naţional actual la această grupă de vârstă şi a participat recent la Campiontele Mondiale de Juniori la această categorie (unde s-a clasat pe locul 9).

Pe locul a 2-lea s-a clasat Iacob Alexandru (4 kyu), de la Sc. Gen. „Mihai Viteazul” cu înfrângere numai la primul clasat.

Locul al 3-lea a fost ocupat de Vlad Diana (10 kyu) de la CN „N. Bălcescu” care a pierdut numai la primii doi clasaţi, câştigând celelalte partide din concurs.

Premii speciale au obţinut:
– Incrosnatu Diana (18 kyu), de la Şc. Gen. „Mihai Viteazul” – loc 4
– Radu Iulian (20 kyu), de la Şc. Gen. „Mihai Viteazul”
– Vlaicu Mariana Rodica (20 kyu), de la Şc. Gen. „Mihai Viteazul”

Vor urma Campionatele judeţene de juniori sub 12 ani (duminica viitoare, 20 noiembrie, la Liceul de Artă Brăila) şi Campionatul judeţean de GO rapid şi cel de seniori, care vor avea loc în luna decembrie.

Loc Nume                     Rang Club MMS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7  Pt SOS  SOSOS
  1 Toma, Theodor              2d Bra  9   --   10+   6+   3+   2+   5+   4+  6  41  274
  2 Iacob, Alexandru           4k Bra  8   --    4+   3+   5+   1-   6+   9+  5  42  273
  3 Vlad, Diana               10k Bra  7   --    6+   2-   1-  11+   4+   5+  4  43  263
  4 Incrosnatu, Diana         18k Bra  6   --    2-   9+   7+   8+   3-   1-  3  44  250
  5 Gorgovan, Dragos          13k Bra  6   --    8+   7+   2-  12+   1-   3-  3  44  239
  6 Trifan, Albert            14k Bra  6   --    3-   1-  10+   7+   2-  14+  3  42  243
  7 Scutaru, Laura            18k Bra  6   --    9+   5-   4-   6-  19+  10+  3  34  250
  8 Costache, Alexandru       19k Bra  6   --    5-  10+   9+   4-  --   --   2  31  227
  9 Abdulea, Lucia            19k Bra  5   --    7-   4-   8-  13+  11+   2-  2  38  229
 10 Ciuciu, Ioan Dionisie     19k Bra  5   --    1-   8-   6-  18+  12+   7-  2  38  221
 11 Radu, Iulian              20k Bra  5   13+  18+  23+  16+   3-   9-  17+  5  29  196
 12 Vlaicu, Mariana Rodica    20k Bra  5   26+  15+  16+  17+   5-  10-  13+  5  27  206
 13 Cange, Marius Adrian      20k Bra  4   11-  19+  14+  20+   9-  18+  12-  4  28  189
 14 Panait, Daniela Georgiana 20k Bra  4   15-  24+  13-  25+! 17+  20+   6-  4  24  176
 15 Gurgu, Dragos Mihaita     20k Bra  4   14+  12-  17-  21+  20-  22+  19+  4  24  162
 16 Cirlan, Marinela          20k Bra  4   21+  25+  12-  11-  19-  26+  20+  4  22  159
 17 Bratu, Narcis-Eugen       20k Bra  3   20-  22+  15+  12-  14-  21+  11-  3  27  165
 18 Olaru, Stefan Adrian      20k Bra  3   22+  11-  25+  23+! 10-  13-  21-  3  25  160
 19 Mihai, Valentin Ionel     20k Bra  3   25-  13-  24+  26+  16+   7-  15-  3  23  163
 20 Chesaru, Ana-Maria        20k Bra  3   17+  23-  26+  13-  15+  14-  16-  3  23  161
 21 Brezuica, Iuliana         20k Bra  3   16-  26-  22+  15-  24+  17-  18+  3  20  157
 22 Iancu, Madalin            20k Bra  3   18-  17-  21-  24+  26+  15- free  3  18  155
 23 Tabacaru, Stefan          20k Bra  3   24+  20+  11-  18-! --   --   --   2  13   95
 24 Dobrica, Mihaita          20k Bra  2   23-  14-  19-  22-  21- free  26+  2  18  139
 25 Zaharia, Paul Gabriel     20k Bra  2   19+  16-  18-  14-! --   --   --   1  14   94
 26 Bogdan Roxana Elena       20k Bra  1   12-  21+  20-  19-  22-  16-  24-  1  23  151

Foto: Lucia Abdulea

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (7 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul National de Juniori sub 8, sub 10 si sub 14

Clubul de GO Palatul Copiilor Bistriţa a anunţat organizarea în perioada 8-12 iulie 2011 Campionatului Naţional de Juniori – la categoriile de vârstă sub 8, sub 10 şi sub 14 ani. În aceiaşi perioadă se va desfăşura şi a 3-a ediţie a Campionatului Internaţional de GO pentru Copii.

Partidele se vor disputa la Grupul Şcolar Sfânta Maria din Bistriţa.

Pentru Campionatele Naţionale, se vor juca 6 runde de calificare în sistem McMahon (timp de gândire 45 de minute), urmate de Turneul Final (timp de gândire 60 de minute).

Pentru detalii complete şi înregistrare puteţi accesa pagina dedicată de pe site-ul Federaţiei Române de GO.

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (4 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Concursul interjudetean „Go Junior”, etapa a II-a

În data de 4 iunie, la Brăila, s-a desfăşurat a doua etapă a concursului ”Go Junior”, concurs interjudeţean care-i reuneşte pe cei mai promiţători juniori din Brăila și Galaţi, cu scopul de a-i stimula şi a-i ajuta să crească valoric.

Concursul a fost organizat de Asociația Județeană de Go Brăila în colaborare cu Liceul de Artă ”Hariclea Darclee” Brăila. Arbitrul concursului a fost dr. Iulian Toma.
Dintre cei 31 de concurenți, următorii au ocupat primele locuri la grupele lor valorice:

– grupa A: I Iacob Alexandru, II Gorgovan Dragoș, III Trifan Albert, toți elevi la Școala ”Mihai Viteazul” din Brăila, îndrumați de prof. Liliana Iacob și de dr. Iulian Toma;
– grupa B: I Petre Răzvan Cătălin C.N. ”Gh. M. Murgoci” Brăila, II Vîrnav Ioana, C.N. ”Gh. M. Murgoci” Brăila, III Popescu Vlad, Școala ”Mihai Eminescu” Galați, elevi îndrumați de prof. Codrin Vasiloancă-Smirnov;
– grupa C: I Venardi Albert, Școala ”Ion Creangă” Brăila, II Muraru Alexandru, Școala ”Sfânta Maria” Brăila, III Vechiu Rareș Școala ”Sfânta Maria” Brăila, elevi îndrumați de prof. Codrin Vasiloancă-Smirnov.

Loc   Nume			Rng  Club MMS R1  R2  R3  R4  R5 Pt SOS
1  Iacob, Alexandru		6k  Braila 9  5+  7+  3+  2+  9+  5 34
2  Gorgovan, Dragos		13k Braila 8  3+  8+  4+  1-  7+  4 35
3  Trifan, Albert		14k Braila 7  2- 11+  1- 13+  8+  3 33
4  Barladeanu, Andrei		18k Galati 7  6+  9+  2-  7- 11+  3 31
5  Iacob, Liliana		5k  Braila 7  1- 13+  8+  9+ --   3 30
6  Petre, Razvan Catalin	19k Braila 6  4- 24+ 22+ 15+ 13+  4 22
7  Cracan, Alexandru		18k Braila 6  8-  1- 16+  4+  2-  2 34
8  Popa, Adrian Florin		17k Galati 6  7+  2-  5- 12+  3-  2 33
9  Irimia, Andrei		18k Galati 6 13+  4- 15+  5-  1-  2 32
10 Venardi, Albert		25k Braila 5 19+ 20+ 18+ 16+ 17+  5 18
11 Varnav, Ioana		20k Braila 5 16+  3- 17+ 14+  4-  3 26
12 Popescu, Vlad		20k Galati 5 25+ 17+ 13-  8- 15+  3 22
13 Meret, George		18k Galati 5  9-  5- 12+  3-  6-  1 31
14 Muraru, Alexandru		21k Braila 4 26+ 23+ 24+ 11- 25+  4 16
15 Vasiloanca, Victor Cristian	19k Braila 4 24+ 25+  9-  6- 12-  2 23
   Vijelie, Cristian		20k Galati 4 11- 18+  7- 10- 24+  2 23
17 Munteanu, Alexandru		19k Braila 4 18+ 12- 11- 23+ 10-  2 22
18 Vasiloanca, Irina		19k Braila 4 17- 16- 10- 21+ 19+  2 19
19 Vechiu, Rares		25k Braila 3 10- 30+ 20+ 27+ 18-  3 15
20 Nedelcu, Iuliana		30k Braila 3 28+ 10- 19- fr  27+  3 14
21 Gavriliu, Ana Ruxandra	27k Braila 3 27+ 22- fr  18- 26+  3 13
   Belu, Ionut			30k Braila 3 30+ 21+  6- 25- 31+  3 13
23 Leu, Bogdan			30k Braila 3 31+ 14- 26+ 17- 29+  3 12
24 Vasiloanca, Loredana		19k Braila 3 15-  6- 14- 29+ 16-  1 20
25 Nica, Cristian		20k Braila 3 12- 15- 27- 22+ 14-  1 18
26 Vasile, Maria		25k Braila 2 14- 28+ 23- 30+ 21-  2 13
27 Mocanu, George		30k Braila 2 21- 31+ 25+ 19- 20-  2 12
28 Dumitru, Andrei		30k Braila 2 20- 26- 29- 31+ 30+  2 8
29 Rares, Alexandru		30k Braila 2 --  --  28+ 24- 23-  1 8
30 Dumitru, Iustin		30k Braila 1 22- 19- 31+ 26- 28-  1 10
31 Strati, Maria		30k Braila 0 23- 27- 30- 28- 22-  0 11
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (6 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Alexandru Pitrop, Theodor Toma si Mihai Serban – Campioni Nationali de Juniori

Clasament final Campionatul Naţional de Juniori Sub 12 ani

  1. Alexandru Pitrop
  2. Darius Dobraniş
  3. Denis Dobraniş
  4. Ansira Dinu
  5. Silvestru State
  6. Daniel Haja
  7. Călin Buhai
  8. Mircea Niţu

Clasament final Campionatul Naţional de Juniori Sub 16 ani

  1. Theodor Toma
  2. Alexandru Pitrop
  3. Alexandru Nae
  4. Darius Dobraniş
  5. Denis Dobraniş
  6. Ansira Dinu
  7. Cristina Axente
  8. Răzvan Andrei

Clasament final Campionatul Naţional de Juniori Sub 18 ani

  1. Mihai Şerban
  2. Theodor Toma
  3. Alexandru Nae
  4. Alexandru Pitrop
  5. Denis Dobraniş
  6. Darius Dobraniş
  7. Ansira Dinu
  8. Cristina Axente
Finala Sub 12 ani

Finala Sub 12 ani

Finala Sub 16 ani

Finala Sub 16 ani

Finala Sub 18 ani

Finala Sub 18 ani

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (4 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Theodor Toma – Campion National Sub 16 ani

Avem primul campion: Theodor Toma la categoria de vârstă Sub 16 ani. Astăzi mai avem Finala mică şi finala mare Sub 18 ani şi finala mare Sub 12 ani.

Ieri a fost o zi frumoasă, plină de activităţi: fetele s-au îmbrăcat în kimonouri (vom avea şi poze în curând), am pictat, am jucat atari go, am jucat volei, s-a sărit şi coarda (nu la figurat 🙂 ), Cătălin a ţinut lecţie + a comentat partide „ad-hoc”, iar seara am fost în număr foarte mare la laser tag 🙂

Finala Sub 12 ani

Finala Sub 12 ani

Finala Sub 16 ani

Finala Sub 16 ani

Finala Sub 18 ani

Finala Sub 18 ani

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (11 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...