Articole cu eticheta juniori

2017 Promising player program – Proiect de perfecţionare a juniorilor din afara Asiei organizat de către Korea Baduk Association

Pentru a doua oară Korea Baduk Association organizează un proiect pentru juniorii foarte buni născuţi începând cu 1 ianuarie 2000. Proiectul se va desfăşura cel mai probabil în această vară, iar juniorii acceptaţi vor fi invitaţi în Coreea pentru a-şi îmbunătăţi tăria de joc şi pentru a descoperi Coreea. Vă rog să îmi scrieţi pe adresa de mail [email protected] dacă sunteţi interesaţi, ca să vă pot da forward la emailul cu informaţii pe care l-am primit. Deadline-ul este 18 iunie.

 

Anul trecut acest program s-a desfăşurat timp de mai multe săptămâni în Seoul şi în alte oraşe din Coreea. Juniorii au fost prezenţi fără părinţi. S-a jucat go în fiecare zi, dar pe lângă go (deşi pot să spun că au jucat foarte multe) au avut loc şi alte activităţi prin care juniorii s-au cunoscut, au aflat mai multe despre Coreea şi despre ţările din care veneau ceilalţi participanţ, au vizitat Coreea. Din ce am observat atunci mulţi dintre copiii care nu prea ştiau engleză au ajung să se descurce şi să se poată înţelege cu restul. Cel mai mic participant de anul trecut a avut 9 ani, dacă reţin bine, şi era din Mexic. Cei mai mari cu care am vorbit erau din Ucraina / Rusia şi aveau 17 ani şi cel puţin cam 3d. Aşa a fost anul trecut, dar nu ştiu să vă spun în ce măsură va fi la fel, deci vă recomand să nu vă luaţi neapărat după descrierea mea a evenimentului de anul trecut. Vă recomand să aplicaţi pentru acest program.

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (Nici un vot deocamdata)
Se încarcă...

CN de GO Sub 18 ani 2013 – fotografii

Foto: George Nitu

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (3 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul National de GO Categoria sub 18 ani la final

În zilele de 8 și 9 iunie, Școala ”Mihai Viteazul” din Brăila a găzduit Campionatul Național de Go pentru Juniorii cu vârste sub 18 ani. Au participat prin urmare juniori de la toate categoriile de vârstă, din patru județe: Brăila, Galați, București, Botoșani.

Competiția a confirmat pe lângă numele deja consacrate, cum sunt Theodor Toma, Silvestru State, Alexandru Pitrop (marele absent), nume noi, cum sunt Elian Ioan Grigoriu, sau Alexandru Iacob, care au capacitatea să întregească grupa de top a practicanților acestui sport la nivel național și european.

Pe de altă parte, s-a demonstrat cu acest prilej o creștere a bazei locale de selecție, dintre cei 48 de sportivi participanți, 27 fiind din Brăila și 16 din Galați, toți angajați în studiul Go-ului de cel puțin un an de zile, în cazul celor aflați la vârsta grădiniței, și de cel puțin 2-3 ani în cazul elevilor din clasele I-XII.

Titlul de campion a fost adjudecat la mare luptă de către Theodor Toma din Brăila (17 ani, 2 dan, instructor Iulian Toma), care a opus 13 ani de experienţă ca practicant al Go-ului multiplu laureat naţional şi european lui Elian Ioan Grigoriu din Galaţi (12 ani, 2 kyu, instructor Codrin Vasiloancă-Smirnov), intrat în lumea Go-ului acum aproximativ 3 ani, vice-campion naţional la categoriile sub 12 şi sub 18 ani. Cei doi au disputat o partidă în calificări, câştigată de către Elian Ioan Grigoriu prin abandon, și trei partide în finală: prima câștigată de Grigoriu cu 1,5 puncte, iar ultimele adjudecate de Theodor Toma, cu 1,5 puncte, respectiv prin abandon.

Iată clasamentul rundelor de calificare :

Loc Nume               Rang Cl. MMS R1  R2  R3  R4  Pt SOS SOSOS
 1 State, Silvestru      1d Loc  9   4+  3+  5+  2-  3  34 125
 2 Toma, Theodor         2d Bra  9   3-  7+  4+  1+  3  33 127
 3 Grigoriu, Elian Ioan  2k Gal  9   2+  1-  6+  9+  3  33 125
 4 Iacob, Alexandru      2k Bra  8   1- 17+  2-  8+  2  30 121
 5 State, Sebastian      9k Loc  8  13+ 10+  1-  7+  3  29 117
 6 Trifan, Albert       12k Bra  8   9+  8+  3- 15+  3  29 113
 7 Gorgovan, Dragos     12k Bra  7  12+  2- 11+  5-  2  30 115
 8 Nitu, Mircea         13k Loc  7  11+  6- 10+  4-  2  30 112
 9 Grigoruta, Dorin     13k Bot  7   6- 13+ 12+  3-  2  29 115
10 Popa, Andrei         15k Gal  7  14+  5-  8- 12+  2  27 111
11 Dogaru, Alexandru    15k Loc  7   8- 16+  7- 14+  2  26 106
12 Pancu, Andrei        15k Gal  6   7- 14+  9- 10-  1  27 111
13 Costachel , Diana    15k Gal  6   5-  9- 15- 17+  1  26 103
14 Draghici, Alexandru  15k Gal  6  10- 12- 17+ 11-  1  25 104
15 Barbu, Florin        17k Bra  6  24+ 28+ 13+  6-  3  21  91
16 Cracan, Alexandru    17k Bra  6  22+ 11- 19+ 18+  3  21  81
17 Scutaru, Laura Maria 16k Bra  5  25+  4- 14- 13-  1  24  96
18 Poasca, Stefan       18k Bra  5  23+ 20+ 22+ 16-  3  19  75
19 Vasiloanca, Victor   18k Bra  5  36+ 24+ 16- 22+  3  16  73
20 Simion, Andrei       18k Bra  5  21+ 18- 28+ 31+  3  16  64
21 Neagu, Andrei        18k Bra  5  20- 36+ 29+ 23+  3  14  62
22 Gavriliu, Ruxandra   17k Bra  4  16- 25+ 18- 19-  1  20  71
23 Costache, Eduard     18k Bra  4  18- 26+ 24+ 21-  2  18  62
24 Bogoiu, Laurentiu    17k Bra  4  15- 19- 23- 39+  1  17  64
25 Incrosnatu, Diana    17k Bra  4  17- 22- 30- 29+  1  15  69
26 Furfurica, Madalin   18k Bra  4  28- 23- 37+ 30+  2  12  61
27 Dajbog, Daniel       20k Gal  4  33+ 42+ 38+ 28+  4  10  47
28 Ciubotaru, Florin    18k Gal  3  26+ 15- 20- 27-  1  19  59
29 Borsan, Ionut        19k Gal  3  43+ 37+ 21- 25-  2  13  48
30 Mocanu, George       19k Bra  3  --  35+ 25+ 26-  2  12  39
31 Decu, Andrei David   20k Bra  3  44+ 43+ 32+ 20-  3  12  39
32 Mititelu, Alexandru  20k Gal  3  34+ 45+ 31- 40+  3   9  37
33 Brinza, Caudiu       20k Gal  3  27- 46+ 44+ 38+  3   9  35
34 Arsene, Madalina     20k Bra  3  32- 41+ 45+ 36+  3   8  41
35 Muraru, Mircea       19k Bra  3  --  30- 42+ 37+  2   8  36
36 Necula, Bogdan       18k Bra  2  19- 21- 40- 34-  0  15  46
37 Rosculet, Andreea    19k Bra  2  41+ 29- 26- 35-  1  12  41
38 Vasiloanca, Irina    20k Bra  2  40+ 39+ 27- 33-  2  11  36
39 Khadro, Darius       20k Gal  2  46+ 38- 41+ 24-  2   9  43
40 Costache, Alexandru  20k Bra  2  38- 47+ 36+ 32-  2   8  42
41 Iamandi, Adrian      19k Gal  2  37- 34- 39- 45+  1   8  38
42 Mototolea, Antonio   20k Bra  2  48+ 27- 35- 47+  2   8  32
43 Paraschiv, Cosmina   19k Bra  2  29- 31- 47- 48+  1   7  39
44 Motoc, Daria         20k Gal  2  31- 48+ 33- 46+  2   7  35
45 Dajbog, Elena        20k Gal  1  47+ 32- 34- 41-  1   9  32
46 Adascalitei, Gabriel 20k Gal  1  39- 33- 48+ 44-  1   7  32
47 Apostu, Lucian       20k Gal  1  45- 40- 43+ 42-  1   7  32
48 Mirescu, George      20k Bra  0  42- 44- 46- 43-  0   7  29

Partidele finalei:

Campionatul National de GO sub 18 ani - finala 2013

Campionatul National de GO sub 18 ani – finala 2013

 

Clasament final

1 Toma Theodor        2d, Braila
2 Grigoriu Elian Ioan 1k, Galati
3 Iacob Alexandru     2k, Braila
4 State Silvestru     1d, Bucuresti (LocB)
5 Trifan Albert      12k, Braila
6 Nitu Mircea        12k, Bucuresti (LocB)
7 Gorgovan Dragos    12k, Braila
8 State Sebastian     9k, Bucuresti (LocB)

În paralel, s-a desfășurat și un concurs open, cu următorul clasament:

Loc Nume              Rang Cl. MMS R1 R2  R3   R4  R5  Pt SOS SOSOS
 1 Trifan, Albert      12k Bra  9  6+  4+  2+   3+  5+  5 33 161
 2 Nitu, Mircea        13k Buc  8  3+  5+  1-   7+  4+  4 33 163
 3 Gorgovan, Dragos    12k Bra  7  2-  6+  4+   1-  7+  3 34 157
 4 State, Sebastian     9k Buc  6  5+  1-  3-   8+  2-  2 35 152
 5 Dogaru, Alexandru   15k Buc  6  4-  2-  7+   9+  1-  2 32 153
 6 Grigoruta, Dorin    13k Bot  6  1-  3- --   17+ 11+  2 27 120
 7 Barbu, Gabriel      17k Bra  5 10+  9+  5-   2-  3-  2 29 142
 8 Simion, Andrei      18k Bra  5 12+ 10+ --    4-  9+  3 20 104
 9 Vasiloanca, Victor  18k Bra  4 16+  7- 15+!  5-  8-  2 23 108
10 Gavriliu, Ruxandra  17k Bra  4  7-  8- 12-! --  --   0 20  95
11 Vasiloanca, Irina   20k Bra  4 21+ 16+ 19+  13+  6-  4 18  82
12 Neagu, Andrei       18k Bra  4  8- 18+ 10-! --  --   1 16  74
13 Muraru, Mircea      19k Bra  4 18- 24+ 16+! 11- 21+  3 12  79
14 Arsene, Madalina    20k Bra  4 20- 21+ 18+! 24+ 17+  4 11  69
15 Borsan, Ionut       19k Gal  4 22+ 19+  9-! --  --   2 11  56
16 Ciubotaru, Florin   18k Gal  3  9- 11- 13-! --  --   0 16  73
17 Costache, Alexandru 20k Bra  3 24+ 23+ 20+  6-  14-  3 15  73
18 Iamandi, Adrian     19k Gal  3 13+ 12- 14-! --  --   1 14  49
19 Paraschiv, Cosmina  19k Bra  3 23+ 15- 11-  21- 24+  2 12  70
20 Khadro, Darius      20k Gal  3 14+ 22+ 17-  --  --   2  9  37
21 Decu, Andrei David  20k Bra  2 11- 14- 24+  19+ 13-  2 15  69
22 Rosculet, Andreea   19k Bra  2 15- 20- 23-! --  --   0 11  40
23 Mocanu, George      19k Bra  2 19- 17- 22-! --  --   0 10  48
24 Mirescu, George     20k Bra  0 17- 13- 21-  14- 19-  0 16  65

Diplomele şi cupele au fost asigurate de către organizatorii locali, Federaţia Română de Go având de astă dată o contribuţie sub aşteptări la reuşita acestui concurs.

Iulian Toma a coordonat brigada de arbitrii alcătuită din Liliana Iacob și Codrin Vasiloancă-Smirnov, aceștia din urmă ocupându-se de organizarea propriu-zisă.

Organizatorii mulţumesc tuturor participanţilor, copii, părinţi şi instructori prezenţi (prof. Dima Emilian, Costel Pintilie, Alexandru Şeitan), pentru atitudinea lor generoasă şi sportivă! De asemenea, pentru o reflectare cât mai fidelă a evenimentului, organizatorii roagă părinţii care au realizat fotografii să le trimită publicaţiei desprego.ro ([email protected]).

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (5 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

O saptămână de GO Brăila-Galaţi

Saptămâna 1-5 aprilie a prilejuit organizarea de către Asociaţia Sens din Galaţi în colaborare cu Asociaţia Judeţeană de Go Brăila a trei concursuri de Go sub egida „Go Junior”, care, cu peste 74 de participanţi în total, au evidenţiat potenţialul regional al acestui sport al minţii.

Marţi 2 aprilie, la Grădiniţa „Dumbrava minunată” din Brăila, 32 de copii cu vârste cuprinse între 4 şi 6 ani şi-au antrenat atenţia, răbdarea şi inteligenţa în premiera locală a unui concurs de Go preşcolar, pe o tablă de 9×9, în sistem ING, timp de 4 runde. Toţi au fost răsplătiţi de către doamna director Doina Jălăveanu cu diplome şi distincţii, entuziasmul şi pasiunea lor, temperate constant de prezenţa doamnelor educatoare, demonstrând că Go-ul poate fi o bază a educaţiei şcolare şi sociale.

Joi 4 aprilie, tot în Brăila, Şcoala „Sfânta Maria” a reunit, pe lângă 11 elevi proprii (clasele a II-a şi a III-a), 7 elevi de la Şcoala „Mihail Eminescu” (clasele I-IV) şi de la Colegiul „Nicolae Bălcescu” (clasa a VI-a). După 5 runde, tabla de 19×19 intersecţii a relevat două grupe valorice, de 17-25 kyu, respectiv 25-30 kyu, diplomele fiind înmânate de Sr. Angelica Farţadi, director al instituţiei:

Loc Nume               Rang Cl MMS R1  R2  R3  R4  R5   P SOSOS
 1 Vasiloanca-S., Victo 17k Bra 12  2-  5+  3+  4+  7+  4 237
 2 Gavriliu, Ruxandra   17k Bra 11  1+  3+  4-  5-  8+  3 237
 3 Barbu, Gabriel Flori 17k Bra 11  5+  2-  1-  6+  4+  3 225
 4 Simion, Andrei       18k Bra 10  8+  7+  2+  1-  3-  3 226
 5 Beiliciu, Vlad       18k Bra  9  3-  1-  7+  2+  6-  2 215
 6 Neagu, Alexandru     20k Bra  8 18+ 16+  8-  3-  5+  3 183
 7 Vasiloanca-S., Irina 19k Bra  8 16+  4-  5-  8+  1-  2 215
 8 Curca, Razvan        20k Bra  7  4- 13+  6+  7-  2-  2 181
 9 Tomescu, Andrei      25k Bra  5 15+ 11+ 16+ 12+ 10+  5  75
10 Neagu, Andrei        25k Bra  4 12+ 17+ 14+ 16+  9-  4  78
11 Ion, Daniel          25k Bra  3 17+  9- 18+ 13+ 16-  3  84
12 Neculae, Mircea      25k Bra  3 10- 15+ 13+  9- 14+  3  63
13 Stefan, Robert       25k Bra  2 14+  8- 12- 11- 17+  2  85
14 Rosculet, Andreea    25k Bra  2 13- 18+ 10- 15+ 12-  2  70
15 Mocanu, George       25k Bra  2  9- 12- 17+ 14- 18+  2  66
16 Necula, Bogdan       25k Bra  1  7-  6-  9- 10- 11+  1 101
17 Muraru, Mircea       25k Bra  1 11- 10- 15- 18+ 13-  1  64
18 Babeanu, Stefania    30k Bra  0  6- 14- 11- 17- 15-  0  70

Vineri 5 aprilie, în Galaţi, Şcoala “Mihail Eminescu” a găzduit primul campionat judeţean şcolar pe echipe la Go. Din partea şcolii gazdă, şi-a asumat responsabilitatea pentru buna desfăşurare a evenimentului doamna profesor Radu Mirela, diplomele fiind semnate de doamna director Camelia Bucşă. Nouă echipe a câte trei membrii cu vârste cuprinse între 6 şi 11 ani, aflaţi, cei mai mulţi, la primul eveniment oficial, au luptat pentru următoarele şcoli: echipele “Eminescu 1” (Iancu Sebastian, Motoc Daria, Iamandi Adrian) şi “Eminescu 2” (Ţoc Thoeodor, Gurău Ioana, Popa Ştefan) pentru şcoala gazdă, echipa “Barbu” (Darie George, Cîrlan Andrei, Pascale Rareş) pentru Şcoala “Dan Barbilian”, echipele “Cuza 1” (Grigoriu Elian, Dogaru Florin, Borşan Ionuţ) şi “Cuza 2” (Mititelu Alexandru, Cuţă Cosmin, Mardare Liviu) pentru Colegiul “Al. I. Cuza”, cărora li s-a adăugat echipa “Eminescu 3” pentru Şcoala “Mihail Eminescu” din Brăila (Vasiloancă Victor, Theodorescu Dragoş, Mocanu Andrei), toate acestea pregătite de instructor Codrin Vasiloancă, în timp ce echipele “Cantemir 1” (Dajbog Elena, Adăscăliţei Gabriel, Brînză Claudiu), “Cantemir 2” (Dajbog Daniel, Barbu Simon, Ghimpu Iosif) şi “Cantemir 3” (Barbu Mario, Gîlpiianu David, Apostol Lucian) pregătite de instructor Costel Pintilie şi de instructor Alexandru Şeitan au luptat pentru Şcoala “Dimitrie Cantemir”. Iată clasamentul, din care lipsesc rezultatele individuale:

Loc Nume     Rang Cl MMS  R1  R2  R3  R4  R5  P
1 Emin 1      20k Gal 20  9+  2+  3+  5+  8+  5
2 Barbu       20k Gal 19  3+  1-  9+  4+  7+  4
3 Cuza 1      20k Gal 18  2-  9+  1-  6+  4+  3
4 Cantemir 1  25k Gal 13  8+  6+  7+  2-  3-  3
5 Cantemir 2  30k Gal  8  fr  7-  8+  1-  6+  3
6 Cuza 2      25k Gal 12  7+  4-  fr  3-  5-  2
7 Emin 2      25k Gal 12  6-  5+  4-  fr  2-  2
8 Cantemir 3  30k Gal  7  4-  fr  5-  9+  1-  2
9 Emin 3      30k Bra  6  1-  3-  2-  8-  fr  1

Toate cele trei concursuri au fost arbitrate de instructor Codrin Vasiloancă.

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (5 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul National de Go pentru Juniori, categorile sub 12 si sub 16

Campionatul Naţional de Go pentru Juniori,
categoriile sub 12 si sub 16
06 – 09 aprilie 2012, Bucureşti

Locaţia: Şcoala nr. 179, sector 1
Str. Ardealului, 34

Mijloace de transport: troleu 97, tramvai 20, autobuz 112, metrou – staţia “Parc Bazilescu”
Tel. 021/ 667. 02. 47

Vineri, 6 aprilie

08.30 – 09.00 – Înscrieri, validare înscrieri on-line
09.00 – 09.45 – Deschidere festivă a Campionatelor
10.00 – 11.00 – runda 1, calificări
11.15 – 12.15 – runda 2, calificări
12.30 – 13.30 – runda 3, calificări
13.30 – 15.00 – pauza de masă
15.15 – 16.15 – runda 4, calificări
16.30 – 17.30 – runda 5, calificări

Timpul de gandire propus pentru calificari este de 30 minute + 3*20 secunde byo-yomi. Pentru primii 8 calificaţi de la fiecare grupă, în cadrul finalelor care se vor juca sâmbătă şi duminică timpul de gândire va fi de 45 minute+3*30 secunde byo-yomi (dublu KO).

Sâmbătă, 7 aprilie

09:00 – 10:30 runda 1 sub 12
10:45 – 12:15 runda 2 sub 12
12:30 – 13:30 runda 3 sub 12
13:30 – 15.00 pauză de masă
15:00 – 16.30 runda 1 sub 16
16.45 – 18.15 runda 2 sub 16
18.30 – seara ROCK

Duminică, 8 aprilie

09:00 – 10:30 runda 3 sub 16
10:45 – 12:15 runda 4 sub 12
12:30 – 13:30 runda 4 sub 16
13:30 – 15.00 pauză de masă
15:00 – 16.30 runda 5 sub 12
16.45 – 18.15 runda 5 sub 16
Pentru finale timpul de gândire va fi 1 ora + 3*30 secunde byo-yomi

Luni, 9 aprilie

09.00 – 11.00 finala sub 12
11.30 – 13.30 finala sub 16
14.00 Festivitate de premiere Campionate

Programul a fost gândit pentru situaţia în care copiii de la sub 12 vor ajunge să joace şi în finala la sub 16. În fucţie de situaţia calificărilor ne rezervăm dreptul de a modifica programul rundelor astfel încât să se poată juca în paralel la cele două categorii.

Pe parcursul zilelor de competiţie nu vor lipsi prietenii noştrii de la ARC cu atelierele de cultură japoneză.

Cazare şi masă: Camere de 4 paturi, condiţii de cămin şcolar (grupuri sanitare comune) la Colegiul Tehnic Media. Se poate servi şi micul dejun la cantina liceului în funcţie de solicitări. Vom reveni cu detalii referitoare la preţuri.
Masa de prânz este asigurată pentru toţi copiii înscrişi la campionat, pe toată durata competiţiilor (catering şi sală amenajată).

Înscrierile se fac pe site-ul FRGO pâna la 30 martie 2012. La înscriere vă rugăm să menţionaţi solicitarea de rezervare pentru cameră (pat) în cămin.

Open “SENTE”, categoría sub 99 de ani

Sâmbătă, 7 aprilie
08.30 – 09.30 – Înscrieri, validare înscrieri on-line
10.00 – 11.30 runda 1
12.00 – 13.30 runda 2
13.30 – 15.00 pauză de masă
15.00 – 16.30 runda 3
17.00 – 18.30 runda 4

Duminică, 8 aprilie
10.00 – 11.30 runda 5
12.00 – 13.30 runda 6
13.30 – 15.00 pauză de masă
15.00 – 16.30 runda 7
17.30 Festivitate de premiere “Open”

Timp de gândire de 45 minute + 3*30 secunde byo-yomi
Înscrierile se fac pe site-ul FRGO pâna la 30 martie 2012.

Taxa de înscriere:
Pentru copii sub 16 ani înscrierea este gratuită.
Pentru elevi şi studenţi – 10 lei
Pentru adulţi – 20 lei

Persoane de contact:
Manuela Nae [email protected]
Camelia State [email protected]

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (4 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...