Articole cu eticheta Franta

Rezultate finale la World Mind Sports Games 2012

Ieri s-au încheiat toate competiţiile de la World Mind Sports Games 2012.

Între 17 şi 19 august au avut loc partidele de la competiţia de echipe. Primele 4 locuri au fost ocupate în ordine de Taiwan 1, Taiwan 2, Singapore şi Rusia. Echipele României nu au trecut de grupe, România 1 ocupând locul 9 în grupa B, iar România 2 ocupând locul 15 în grupa A.

România 1 a fost alcătuită din Iulian Toma, Lucian Nicolaie şi Theodor Toma, în timp ce România 2 a fost formată din Laura Avram, Irina Suciu şi Ruxandra Toma.

Între 20 şi 23 august a avut loc competiţia de tineret. România a fost reprezentată de către Theodor Toma 2 dan. Theodor a reuşit să câştige 2 din cele 5 partide disputate, ocupând în final locul 38. Pe primele 3 locuri în competiţie s-au clasat 3 jucători din Taiwan (marele câştigător al actualei ediţii a WMSG): Nai-Fu Kuo, Cheng-Wei Tsai şi Hao-Hung Hsu.

În aceiaşi perioadă, 20-23 august, s-a disputat şi competiţia de perechi. România a fost reprezentată de 2 perechi. Perechea Iulian Toma – Ruxandra Toma a jucat în grupa A, şi s-a clasat pe locul 10. În grupa B a jucat perechea Lucian Corlan – Laura Avram, care, cu 2 victorii din 5 partide, s-a clasat pe locul 6. Pe primele 3 locuri în competiţie s-au clasat perechile M.Osawa – R.Nakasone (Japonia), Lin Hsiao – Hung H-W (Taiwan) şi Lu Yu-Hua – Lai Yu (Taiwan). Rusia a obţinut încă un loc 4 cu perechea Dmitri Surin – Natalia Kovaleva.

Taiwan a dominat foarte clar World Mind Sports Games 2012, statistica medaliilor fiind următoarea:

  1. Taiwan (4 aur, 4 argint, 3 bronz)
  2. Japonia (1 aur, 1 argint)
  3. Canada şi Singapore (fiecare cu câte 1 bronz)

Dintre ţările europene, rezultatele cele mai bune au fost obţinute de către Rusia (2 locuri 4) şi Marea Britanie (1 loc 4).

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (8 vot(uri), media: 4,88 din 5)
Se încarcă...

Rezultate World Mind Sports Games 2012

La Lille s-au terminat partidele din primele 2 competiții.

Competiția feminină a fost câștigată de Lin Hsiao-Tung 6 dan din Taiwan, urmată de Osawa Maya 6 dan din Japonia și Yu Jin 6 dan din Canada.

Cu 3 victorii din 5 partide disputate, Laura Avram a terminat competiția pe locul 11, în timp ce Irina Suciu 1 kyu, tot cu 3 victorii, s-a clasat pe locul 20.

Competiția masculină a fost dominată clar de jucătorii din Taiwan. Pe locul I s-a clasat Lai Yu-Cheng 7 dan, urmat de Kuo Nai-Fu 7 dan și Lo Sheng-Chieh 7 dan, toți din Taiwan.

Începând de mâine se dispută partidele din cadrul competiției pe echipe, urmate în perioada 20-23 august de partidele din competițiile de perechi și tineret.

Competiția Feminină

Finala
Osawa Maya 6d JP – Lin Hsiao-Tung 6d CT 0-1

Finala mică
Vanessa Wong 5d UK – Yu Jin (Sarah) 6d CA 0-1

Semifinale
Vanessa Wong 5d UK – Osawa Maya 6d JP 0-1
Yu Jin (Sarah) 6d CA – Lin Hsiao-Tung 6d CT 0-1

Calificări

Loc Nume               Rang Ta MMS R1 R2  R3  R4  R5  Pt SOS  SOSOS
 1 Osawa, Maya           6d JP  6  2+ 10+  4+  5+  3-  4  28  120
 2 Lin, Hsiao-Tung       6d CT  6  1-  7+ 17+ 14+  6+  4  24  122
 3 Yu, Jin (Sarah)       6d CA  6  6- 27+  9+ 10+  1+  4  24  116
 4 Wong, Vanessa         5d UK  6 18+ 14+  1- 15+  5+  4  23  124
 5 Sha, Irene            6d CA  5  9+  8+  6+  1-  4-  3  27  119
 6 Lu, Yu-Hua            6d CT  5  3+ 16+  5- 20+  2-  3  24  112
 7 Lee, Lok Yi           4d HK  5  8-  2- 18+ 17+ 14+  3  23  113
 8 Kovaleva, Natalia     5d RU  5  7+  5- 14- 11+ 16+  3  22  116
 9 Ko, I-Ning            6d CT  5  5- 11+  3- 27+ 15+  3  22  114
10 Wu, Wen-Ting          6d CT  5 15+  1- 19+  3- 22+  3  22  106
11 Avram, Laura          2d RO  4 34+  9- 13+  8- 21+  3  19   94
12 Cornuejols, Dominique 1d FR  4 13+ 17- 34+ 16- 20+  3  17   94
13 Kuin, Marika          1d NL  4 12- 24+ 11- 28+ 27+  3  17   82
14 Wang, Yinli           6d US  4 28+  4-  8+  2-  7-  2  25  107
15 Shen, Cherry          5d US  4 10- 18+ 16+  4-  9-  2  24  109
16 Song, Amira           4d CA  4 17+  6- 15- 12+  8-  2  22  109
17 Chung, Wai Yi         5d HK  4 16- 12+  2-  7- 24+  2  22   97
18 Zhang, Yan (Tina)     4d US  4  4- 15-  7- 34+ 25+  2  20   99
19 Regan, Natasha        1k UK  3 23+ 25+ 10- 21- 29+  3  16   74
20 Suciu, Irina          1k RO  3 30+ 35+ 29+  6- 12-  3  15   79
21 Berreby, Monique      1k FR  3 29- 23+ 26+ 19+ 11-  3  15   71
22 Dumesnil, Lindsay     2k FR  3 26+ 34- 32+ 30+ 10-  3  14   74
23 Diederen, Marianne    1k NL  3 19- 21- 33+ 32+ 31+  3  12   61
24 Griffiths, Anna       8k UK  3 38+ 13- 31+ 36+ 17-  3  11   72
25 Julien, Marie         5k FR  3 37+ 19- 36+ 29+ 18-  3  11   69
26 de Putter, Annemarie  2k NL  3 22- 38+ 21- 35+ 34+  3  10   69
27 Bocle, Miléna         2d FR  3 35+  3- 28+  9- 13-  2  20   89
28 Yuen, Lok Yan         3d HK  3 14- 31+ 27- 13- 30+  2  15   86
29 Overbeek, Marieke     3k NL  2 21+ 32+ 20- 25- 19-  2  14   68
30 Buntsma, Els          2k NL  2 20- 33+ 35+ 22- 28-  2  13   63
31 Rodriguez, Sabina     9k SP  2 36+ 28- 24- 37+ 23-  2  11   57
32 Norvio, Eerika        3k FI  2 33+ 29- 22- 23- 37+  2  11   56
33 Muehl, Stephanie      5k DE  2 32- 30- 23- 38+ 36+  2   8   58
34 Kwan, Ni Yin          3d HK  2 11- 22+ 12- 18- 26-  1  18   80
35 Sok Nee, Fong         1d MY  2 27- 20- 30- 26- 38+  1  11   69
36 Marconi, Anna        11k IT  1 31- 37+ 25- 24- 33-  1  11   49
37 LopesMasetti, Camila 13k BR  1 25- 36- 38+ 31- 32-  1   8   55
38 Wong, Sami Sum Yu     8k HK  0 24- 26- 37- 33- 35-  0  11   48

Competiția Masculină

Finala
Lai Yu-Cheng 7d CT – Kuo Nai-Fu 7d CT 1-0

Finala mică
Hung Hsin-Wei 7d CT – Lo Sheng-Chieh 7d CT 0-1

Semifinale
Lai Yu-Cheng 7d CT – Hung Hsin-Wei 7d CT 1-0
Kuo Nai-Fu 7d CT – Lo Sheng-Chieh 7d CT 1-0

Calificări

Loc Nume               Rang Ta MMS R1  R2  R3  R4  R5  Pt SOS SOSOS
 1 Lai, Yu-Cheng         7d CT  8  18+ 32+ 21+  3+  4+  5 31   151
 2 Lo, Sheng-Chieh       7d CT  8  37+ 17+ 11+  5+ 15+  5 30   149
 3 Kuo, Nai-Fu           7d CT  7  19+ 20+  6+  1- 13+  4 33   146
 4 Hung, Hsin-Wei        7d CT  7  57+ 12+ 15+  9+  1-  4 31   147
 5 Noguchi, Motoki       6d JP  7  34+ 39+  8+  2- 12+  4 31   145
 6 Shikshin, Ilya        7d RU  7  41+  7+  3- 40+ 11+  4 30   148
 7 Mezhov, Oleg          6d RU  7  23+  6- 32+ 20+ 16+  4 30   143
 8 Tan, Jia Cheng        6d SG  7  33+ 16+  5- 36+ 14+  4 29   149
 9 Podpera, Lukas        5d CZ  7  13+ 14+ 35+  4- 45+  4 29   144
10 Hamrah, Schayan       4d AT  6  28+ 43- 30+ 50+ 32+  4 24   124
11 Zhao, Jia Rui         5d HK  6  44+ 42+  2- 21+  6-  3 31   137
12 Nakasone, Riki        6d JP  6  22+  4- 43+ 34+  5-  3 30   142
13 Surin, Dmitriy        6d RU  6   9- 50+ 18+ 24+  3-  3 30   140
14 Woo, Ho Yeung         5d HK  6  40+  9- 38+ 22+  8-  3 30   139
15 Eerbeek, Alexander    5d NL  6  59+ 24+  4- 37+  2-  3 30   138
16 Hsu, Hao-Hung         7d CT  6  35+  8- 56+ 19+  7-  3 29   143
17 Zhao, Zhongxia        7d US  6  38+  2- 22- 39+ 37+  3 29   139
18 Kramer, Lukas         5d DE  6   1- 26+ 13- 44+ 42+  3 29   135
19 Groenen, Gerardus     6d NL  6   3- 27+ 33+ 16- 35+  3 28   144
20 Han, Chong            5d UK  6  56+  3- 57+  7- 34+  3 27   146
21 Zhang, Xiang          6d SG  6  61+ 58+  1- 11- 33+  3 27   142
22 Rehm, Robert          5d NL  6  12- 71+ 17+ 14- 38+  3 26   139
23 Surma, Mateusz        6d PL  6   7- 35- 59+ 41+ 40+  3 26   137
24 Huang, Andrew         5d CA  6  36+ 15- 65+ 13- 26+  3 25   135
25 Wong, Ngai Lon        5d MO  6  32- 33- 31+ 28+ 36+  3 25   132
26 Suntinger, Jürgen     3d AT  5  52+ 18- 46+ 60+ 24-  3 24   119
27 Jamkachornkiat, Krit  4d TH  5  30+ 19- 68+ 38- 53+  3 23   116
28 Song, Forest          4d US  5  10- 76+ 61+ 25- 50+  3 22   114
29 Io, Chan Fok          4d MO  5  54+ 36- 41- 47+ 48+  3 22   111
   Kwa, Jie Hui          4d SG  5  27- 53+ 10- 66+ 60+  3 22   111
31 Poh, Jun Zhe Malcus   4d SG  5  51- 67+ 25- 65+ 58+  3 20   113
32 Lou, Wan Kao          5d MO  5  25+  1-  7- 56+ 10-  2 31   137
33 Kuin, Merlijn         6d NL  5   8- 25+ 19- 43+ 21-  2 30   134
34 Chan, Kuok Wang       5d MO  5   5- 44+ 39+ 12- 20-  2 29   140
35 Tiawattananont, Than  4d TH  5  16- 23+  9- 49+ 19-  2 29   130
36 Sun, Hao Song         5d AU  5  24- 29+ 42+  8- 25-  2 29   126
37 Noguchi, Kohichi      6d JP  5   2- 51+ 60+ 15- 17-  2 28   135
   Savo, Jesse           4d FI  5  17- 41+ 14- 27+ 22-  2 28   135
39 Campagnie, Rémi       5d FR  5  45+  5- 34- 17- 56+  2 27   140
40 Leung, Chun Him       5d HK  5  14- 59+ 58+  6- 23-  2 27   136
41 Fragman, Amir         5d IL  5   6- 38- 29+ 23- 52+  2 27   127
42 Spiegel, Lothar       5d AT  5  60+ 11- 36- 57+ 18-  2 25   140
43 Neirynck, Lucas       4d BE  5  58- 10+ 12- 33- 57+  2 25   137
44 Danek, Vladimir       5d CZ  5  11- 34- 51+ 18- 61+  2 25   135
45 Lin, Viktor           5d AT  5  39- 56- 52+ 58+  9-  2 24   130
46 Ben-David, Reem       2d IL  4  49+ 54+ 26- 53- 62+  3 20    97
47 Renaud, Julien        2d FR  4  63+ 57- 55+ 29- 66+  3 19    96
48 Trippel, Lorenz       2d CH  4  66- 70+ 62+ 51+ 29-  3 18    91
49 Lextrait, César       2d FR  4  46- 74+ 54+ 35- 64+  3 18    88
50 Ouweleen, Kim         3d NL  4  53+ 13- 71+ 10- 28-  2 24   119
51 Danel, Thomas         3d FR  4  31+ 37- 44- 48- 67+  2 22   109
52 Ching, Justin         3d US  4  26- 66+ 45- 71+ 41-  2 21   116
53 Drost, Andreas        4d DE  4  50- 30- 67+ 46+ 27-  2 21   107
54 Kwa, Kim Chiong       3d SG  4  29- 46- 49- 75+ 65+  2 18    92
55 Simons, Andrew        3d UK  4  71- 65- 47- 69+ 68+  2 16    94
56 Suzuki, Kaichi        6d JP  4  20- 45+ 16- 32- 39-  1 27   138
57 Xu, Yang              6d US  4   4- 47+ 20- 42- 43-  1 27   127
58 Lam, Hin Chan         5d MO  4  43+ 21- 40- 45- 31-  1 26   123
59 Xu, Wei               5d AU  4  15- 40- 23- 61- 71+  1 24   129
60 Tang, Chau Faat       5d HK  4  42- 61+ 37- 26- 30-  1 24   123
61 Hara, Hidetaka        6d JP  4  21- 60- 28- 59+ 44-  1 24   122
62 Manners, Henry        1k UK  3  74+ 64+ 48- 70+ 46-  3 16    71
63 Sabato, Vincenzo      4k IT  3  47- 77+ 72+ 68- 73+  3 12    69
64 Trazzi, Michaël       1d BR  3  78+ 62- 73+ 76+ 49-  3 11    73
65 Delli-Zotti, Mathieu  2d FR  3  70+ 55+ 24- 31- 54-  2 22    91
66 Tichy, Antonin        2d CZ  3  48+ 52- 76+ 30- 47-  2 19    97
67 Woranansiri, Bhirasi  2d TH  3  69+ 31- 53- 72+ 51-  2 18    90
68 Matayoshi, Ronaldo Y  2d BR  3  76- 69+ 27- 63+ 55-  2 17    82
69 Bofinger, David       2d AU  3  67- 68- 75+ 55- 72+  2 14    74
70 Sun, Chang            2d AU  3  65- 48- 78+ 62- 76+  2 12    84
71 Shimada Ramos, Thiag  3d BR  3  55+ 22- 50- 52- 59-  1 22   111
72 Pellicer García, Dan  6k SP  2  75+ 73+ 63- 67- 69-  2 13    65
73 Sassoli, Cesare       5k IT  2  77+ 72- 64- 74+ 63-  2 11    55
74 Dal Zovo, Leonardo A  3k IT  2  62- 49- 77+ 73- 78+  2 10    65
   Bertok, Davide        8k IT  2  72- 78+ 69- 54- 77+  2 10    65
76 Tabor, Paul           2d UK  2  68+ 28- 66- 64- 70-  1 17    81
77 Boza Araya, Luis Enr  5k CR  1  73- 63- 74- 78+ 75-  1 9     54
78 Aliberti, Emanuele   16k IT  0  64- 75- 70- 77- 74-  0 11    52
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (8 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

2nd World Mind Sports Games, Lille, 2012

În Franţa, la Lille, au loc competiţiile din cadrul celei de-a doua ediţii a World Mind Sports Games.

La GO, România este reprezentată deocamdată doar la competiţia feminină de către Laura Avram şi Irina Suciu. După primele 3 runde, Irina este neînvinsă, în timp ce Laura a câştigat 2 partide.

Clasamentul competiţiei feminine după 3 runde

Loc Nume               Rang Ta MMS R1  R2  R3  Pt SOS SOSOS
 1 Osawa, Maya           6d JP  5   5+  6+  4+  3  12  33
 2 Sha, Irene            6d CA  5  15+ 14+  3+  3  10  36
 3 Lu, Yu-Hua            6d TW  4   7+ 16+  2-  2  12  31
 4 Wong, Vanessa         5d UK  4  29+  9+  1-  2  11  32
 5 Lin, Hsiao-Tung       6d TW  4   1- 18+ 17+  2  11  31
 6 Wu, Wen-Ting          6d TW  4   8+  1- 19+  2  11  28
 7 Yu, Jin (Sarah)       6d CA  4   3- 12+ 15+  2  10  31
 8 Shen, Cherry          5d US  4   6- 29+ 16+  2   9  33
 9 Wang, Yinli           6d US  4  26+  4- 14+  2   9  31
10 Suciu, Irina          1k RO  3  21+ 36+ 20+  3   5  18
11 Avram, Laura          2d RO  3  27+ 15- 28+  2   7  28
12 Bocle, Miléna         2d FR  3  36+  7- 26+  2   7  26
   Cornuejols, Dominique 1d FR  3  28+ 17- 27+  2   7  26
14 Kovaleva, Natalia     5d RU  3  18+  2-  9-  1  12  28
15 Ko, I-Ning            6d TW  3   2- 11+  7-  1  12  27
16 Song, Amira           4d CA  3  17+  3-  8-  1  11  31
17 Chung, Wai Yi         5d HK  3  16- 13+  5-  1  10  29
18 Lee, Lok Yi           4d HK  3  14-  5- 29+  1   9  34
19 Regan, Natasha        1k UK  2  31+ 24+  6-  2   7  19
20 Overbeek, Marieke     3k NL  2  23+ 32+ 10-  2   6  13
21 Buntsma, Els          2k NL  2  10- 37+ 36+  2   4  17
22 Dumesnil, Lindsay     2k FR  2  33+ 27- 32+  2   4  16
23 Berreby, Monique      1k FR  2  20- 31+ 33+  2   4  14
   Julien, Marie         5k FR  2  35+ 19- 34+  2   4  14
25 Griffiths, Anna       8k UK  2  38+ 28- 30+  2   3  17
26 Yuen, Lok Yan         3d HK  2   9- 30+ 12-  1   8  21
27 Kwan, Ni Yin          3d HK  2  11- 22+ 13-  1   8  18
28 Kuin, Marika          1d NL  2  13- 25+ 11-  1   8  17
29 Zhang, Yan (Tina)     4d US  2   4-  8- 18-  0  11  29
30 Rodriguez, Sabina     9k SP  1  34+ 26- 25-  1   5  15
31 Diederen, Marianne    1k NL  1  19- 23- 37+  1   4  15
32 Norvio, Eerika        3k FI  1  37+ 20- 22-  1   4  14
33 de Putter, Annemarie  2k NL  1  22- 38+ 23-  1   4  12
   Marconi, Anna        11k IT  1  30- 35+ 24-  1   4  12
35 LopesMasetti, Camila 13k BR  1  24- 34- 38+  1   3  12
36 Sok Nee, Fong         1d MY  1  12- 10- 21-  0   8  16
37 Muehl, Stephanie      5k DE  0  32- 21- 31-  0   4  12
38 Wong, Sami Sum Yu     8k HK  0  25- 33- 35-  0   4  10
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (6 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul European de GO pe Perechi 2012

În Franţa, la Lyon, între 2 şi 3 iunie 2012 s-a desfăşurat Campionatul European de GO pe Perechi 2012.

România a fost reprezentată de două perechi tradiţionale, din păcate cu rezultate destul de slabe:

  • Laura Avram – Lucian Corlan, locul 11 cu 3 victorii
  • Irina Suciu – Lucreţiu Calotă, locul 13 cu 2 victorii
Loc Pereche                                Rang Ta P R1  R2  R3  R4  R5  R6 MMS SOS SOSOS
 1 Shikshina Svetlana - Alexandr Dinershteyn 7D RU 6 16+ 13+  4+  2+  3+  9+ 37  21 126
 2 Klara Zaloudkova - Jan Hora               4D CZ 5 18+  7+  3+  1-  6+  4+ 36  22 129
 3 Natalia Kovaleva - Dmitri Surin           5D RU 4  6+  5+  2-  8+  1- 14+ 35  24 120
 4 Cao Ngoc-Trang - Antoine Fenech           3D FR 4 12+  8+  1-  5+ 11+  2- 35  24 116
 5 Dominique Cornuejols - Denis Karadaban    2D FR 4 14+  3- 22+  4- 15+  7+ 35  21 113
 6 Monique Berreby - Olivier Clergue         2D FR 4  3- 18+ 10+  7+  2-  8+ 35  20 124
 7 Natasha Regan - Matt Cocke                2D UK 3 11+  2- 17+  6- 21+  5- 34  21 110
 8 Milena Boclé - Simon Billouet             3D FR 3 20+  4- 15+  3- 10+  6- 34  20 116
 9 Julie Artigny - Thomas Debarre            1D FR 4 10- 19+ 12+ 17+ 13+  1- 34  20 105
10 Charlotte Vielfaure - Benjamin Papazoglou 1D FR 4  9+ 12+  6- 11+  8- 18+ 34  18 111
11 Laura Avram - Lucian Corlan               3D RO 3  7- 16+ 13+ 10-  4- 17+ 34  17 113
12 Manja Marz - Michael Marz                 3D DE 3  4- 10-  9- 20+ 23+ 13+ 34  15 112
13 Irina Suciu - Lucretiu Calota             2D RO 2 17+  1- 11- 16+  9- 12- 33  20 103
14 Katarzyna Mazurek - Marek Kaminski        2D PL 2  5- 15- 16- 23+ 18+  3- 33  16 112
15 Véronique Lamour - Jean Michel            1K FR 4 19+ 14+  8- 18+  5- 21+ 33  16 109
16 Els Buntsma - Merijn de Jong              2D NL 2  1- 11- 14+ 13- 17- 24+ 33  16 101
17 Marie-Claire - Chaine Pierre Colmez       3D FR 2 13- 20+  7-  9- 16+ 11- 33  14 108
18 Matti Siivola - Sinikka Siivola           2D FI 1  2-  6- 20+ 15- 14- 10- 32  19 106
19 Catherine Isserman - Xavier Lugol         2K FR 3 15-  9- 24+ 21- 22+ 23+ 31  17  93
20 Monique Golay - Roberto Morrison          2D CH 0  8- 17- 18- 12- 24- 22- 31  14  93
21 Marguerite Artigny - César Lextrait       3K FR 3 22- 24+ 23+ 19+  7- 15- 30  16  95
22 Claire Rioualen - Pascal Friggeri         4K FR 4 21+ 23+  5- 24+ 19- 20+ 30  12  97
23 Marie-Francoise Camps - Etienne Serres    5K FR 1 24+ 22- 21- 14- 12- 19- 26  16  89
24 Julie Gauthier - Thomas Leclerc           5K FR 1 23- 21- 19- 22- 20+ 16- 26  13  91
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (3 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul Cluburilor Franceze 2011 (Coupe Maitre Lim)

Thomas Debarre

Thomas Debarre

Anul acesta, competiţia a fost organizată în Piriac-sur-Mer la „Parc du Guibel” (al cărui proprietar este François Mizessyn 5 dan). După calificările regionale şi calificările directe de anul trecut, 14 cluburi au participat la competiţie.

Fiecare club a fost reprezentat de câte 4 jucători.

Dintre cele 14 cluburi, favoritele au fost Strasbourg (Motoki Noguchi, Thomas Debarre, Frédéric Donzet, Antoine Fenech) şi Toulouse (Fan Hui, Alain Kerbrat, Vivien Neyroud, Paul Neyroud). Aceste două cluburi au câştigat de mai multe ori Campionatul Cluburilor Franceze.

În runda a 3-a, Toulouse şi Nantes (François Mizessyn, Tanguy Le Calvé, Vivien Desveaux, Bernard Renou) au terminat la egalitate. Acest rezultat a adus în avantaj clubul din Strasbourg, neînvins.

Toulouse a întrerupt seria de victorii ale clubului din Grenoble (Toru Imamura, Denis Karadaban, Dominique Cornuéjols, Moran Guennou). Astfel, Toulouse şi Strasbourg s-au întâlnit în ultima rundă. Clubul din Alsacia a câştigat. Grenoble a ocupat locul 2 după un egal contra Dijon.

  1. Strasbourg (îşi păstrează titlul)
  2. Grenoble
  3. Toulouse
  4. Dijon

Rezultatele complete: http://www.parcduguibel.com/resultats.html

Foto: Judith Van Dam

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (3 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...