Iulian Toma

Presedinte al Asociatiei Judetene de GO Braila (din 2009), fost Presedinte al Clubului Sportiv de GO Atari din Braila (1996 - 2009), fost Presedinte al Federatiei Romane de GO (1996 - 2004); profesor de GO din anul 1989; vice-campion european la perechi (Banja Luka, 2001, impreuna cu Liliana Iacob); participant la 3 Campionate Mondiale (1997 - Taiwan si 2007 - Boston in calitate de capitan al echipei Europei si in 2004 - Tokyo ca participant la CM Perechi, impreuna cu Lilana Iacob); rang actual 3 Dan.

Site personal: http://brailago.ro/


Articole publicate de Iulian Toma

Campionatul National de Juniori sub 18 ani – la final

S-a încheiat Campionatul Naţional de Juniori sub 18 ani.

Finala CN de Juniori sub 18 ani

Finala CN de Juniori sub 18 ani

Au fost câteva surprize, în final Clasamentul arată după cum se poate vedea. De remarcat, pe lângă locul 2 obţinut de Alexandru Pitrop 1 dan din Botoşani, şi rezultatele obţinute de Grigoriu Elian 6 kyu din Galaţi şi de Iacob Alexandru 4 kyu, din Brăila, care a învins 2 jucători de nivel dan în finală.

Premiile au fost acordate cu sprijinul Federaţiei Române de GO, DSJ Brăila şi Naturalvit Brăila.

Finala a fost întreruptă de meciul Europa-America, desfăşurat pe Internet, sâmbătă 3 iunie, în care Şerban Mihai 5 dan a obţinut una din victoriile echipei Europei (din păcate, scorul a fost 8-2 pentru America). El a devenit apoi şi campion naţional de juniori sub 18 ani al României, câştigând concursul fără înfrângere.

Foto: Codrin Vasiloanca-Smirnov

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (5 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul National de Juniori sub 18 ani – ziua a 2-a

Campionatul Naţional de Juniori sub 18 ani a continuat cu finala pentru primii 8 jucători. În paralel s-a jucat un concurs open pentru ceilalţi jucători, câştigat de Sebastian State 12k din Bucuresti, care şi-a făcut un cadou frumos la împlinirea vârstei de 9 ani. Pe locurile următoare s-au clasat Caragea Bogdan, 12k tot din Bucureşti, şi Trifan Albert 13k din Brăila.

Finala la juniori a ajuns în faza în care se decid locurile superioare, urmând să se continue cu partida dintre Pitrop Alexandru 1d şi câştigătorul partidei dintre Toma Theodor 2d şi Grigoriu Elian 6k. Un rezultat interesant a furnizat Iacob Alexandru 4k, care a câştigat atât la Toma Theodor 2d, cât şi la State Silvestru 1d.

În această seară, 3 dintre juniorii prezenţi la concurs vor juca în meciul de juniori dintre Europa şi America, pe KGS. Puteţi urmări partidele jucate de Silvestru State, respectiv Alex Pitrop, la ora 18, şi cea a lui Mihai Şerban, la ora 21.

Finala CN de Juniori sub 18 ani

Finala CN de Juniori sub 18 ani

Clasament Open

Loc  Nume                   Rang Club MMS P SOS SSS R1  R2  R3  R4  R5
 1 State Sebastian           12k LocB  8  5 30  147  6+  3+  2+  9+  4+
 2 Caragea Bogdan            13k LocB  7  4 30  142 15+  7+  1-  6+  3+
 3 Trifan Albert             13k Brai  6  3 31  134 13+  1- 10+  5+  2-
 4 Nitu Mircea               12k LocB  6  3 29  138  5-  0+ 16+  7+  1-
 5 Gorgovan Dragos           12k Brai  6  3 28  131  4+  0+  8-  3- 11+
 6 Scutaru Laura_Maria       17k Brai  6  3 28  128  1- 22+ 11+  2-  9+
 7 Staicu Dan_Andrei         15k Brai  6  3 27  135  9+  2- 18+  4- 10+
 8 Coman Fanel                9k Brai  6  1 18   88  0=  0=  5+  0=  0=
 9 Rosu Andrei_Madalin       17k Brai  5  2 29  127  7- 13+ 17+  1-  6-
10 Vasiloanca-Smirnov Victor 18k Brai  5  3 26  128 11+ 12+  3- 16+  7-
11 Petrea Vlad_Stefan        15k Brai  5  2 25  130 10- 17+  6- 15+  5-
12 Barbu Florin_Gabriel      18k Brai  5  3 21  118  0+ 10- 15- 18+ 16+
13 Nitu George               18k Bucu  5  3 20  100  3-  9- 23+ 24+ 19+
14 Bogoiu Laurentiu_Andrei   18k Brai  5  2 14   78  0=  0=  0= 17+ 15+
15 Gavriliu Ana_Ruxandra     16k Brai  4  1 26  114  2- 16- 12+ 11- 14-
16 Beiliciu Vlad             18k Brai  4  2 24  117 19+ 15+  4- 10- 12-
17 Simion Andrei             18k Brai  4  2 22  104 18+ 11-  9- 14- 21+
18 Muraru Alexandru          18k Brai  4  2 21  102 17- 21+  7- 12- 20+
19 Vasiloanca-Smirnov Irina  19k Brai  4  3 15   91 16- 25+ 21+ 20+ 13-
20 Holban Eduard_Andrei      19k Brai  3  2 17   78 21- 23+ 22+ 19- 18-
21 Radu Iulian               19k Brai  3  2 15   90 20+ 18- 19- 25+ 17-
22 Bratu Narcis-Eugen        19k Brai  3  2 14   85 24+  6- 20- 23- 25+
23 Iancu Madalin             20k Brai  3  3 13   78 25+ 20- 13- 22+ 24+
24 Costache Alexandru        20k Brai  2  2 12   74 22-  0+ 25+ 13- 23-
25 Muraru Mircea             20k Brai  0  0 15   69 23- 19- 24- 21- 22-
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (3 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul National de GO pentru Juniori sub 18 ani – Clasament calificari

Campionatul naţional de juniori sub 18 ani de la Brăila a început azi, 2 iunie 2012. Au participat 46 de copii, primii 8 calificându-se în finala de mâine, care se va juca în sistem dublu knock-out, aşa cum sper că v-aţi obişnuit deja.

Tot mâine se va juca şi un turneu open, cu toţi jucătorii care doresc acest lucru. Locaţia este aceeaşi, Şc. Al. I. Cuza Brăila, de lângă catedrală.

Loc  Nume                   Rang Club MMS P SOS SSS R1  R2  R3  R4  R5
 1 Serban Mihai_Valentin      5d Bist 11  5  42 217  2+  3+  5+ 10+  4+
 2 Pitrop Alexandru           1d Boto 10  4  43 213  1- 10+  4+  3+  7+
 3 Toma Theodor               2d Brai  9  3  45 212  4+  1-  6+  2-  5+
 4 State Silvestru            1d LocB  8  2  45 204  3-  7+  2- 14+  1-
 5 Grigoriu Elian_Ioan        7k Galt  8  3  42 199 14+ 12+  1-  6+  3-
 6 Vlad Diana                 8k Brai  8  3  40 196  9+  8+  3-  5- 11+
 7 Iacob Alexandru_Georgian   4k Brai  8  3  39 195 13+  4- 15+  8+  2-
 8 Nitu Mircea               12k LocB  8  3  36 190 15+  6- 11+  7- 12+
 9 Bounegru Florin           15k Brai  8  3  35 182  6- 11- 12+ 17+ 10+
10 Gorgovan Dragos           12k Brai  7  2  42 183 16+  2- 13+  1-  9-
11 State Sebastian           12k LocB  7  2  38 183 12-  9+  8- 13+  6-
12 Caragea Bogdan            13k LocB  7  2  37 187 11+  5-  9- 15+  8-
13 Trifan Albert             13k Brai  7  2  35 182  7- 14+ 10- 11- 16+
14 Staicu Dan_Andrei         15k Brai  7  2  35 181  5- 13- 18+  4- 15+
15 Petrea Vlad_Stefan        15k Brai  6  1  36 175  8- 16+  7- 12- 14-
16 Gavriliu Ana_Ruxandra     16k Brai  6  2  28 161 10- 15- 27+ 23+ 13-
17 Rosu Andrei_Madalin       18k Brai  6  4  25 131 25+ 19+ 24+  9- 26+
18 Scutaru Laura_Maria       18k Brai  6  4  23 129 31+ 23+ 14- 24+ 20+
19 Vasiloanca-Smirnov Victor 18k Brai  5  3  24 113 21+ 17- 28+ 20- 23+
20 Bogoiu Laurentiu_Andrei   18k Brai  5  3  23 117 27+ 24- 26+ 19+ 18-
21 Barbu Florin_Gabriel      18k Brai  5  3  20 106 19- 25- 35+ 28+ 24+
22 Beiliciu Vlad             18k Brai  5  3  19 108 23- 26- 32+ 27+ 25+
23 Simion Andrei             18k Brai  4  2  26 118 22+ 18- 25+ 16- 19-
24 Costache Alexandru_Eduard 18k Brai  4  2  26 110 28+ 20+ 17- 18- 21-
25 Vechiu Rares              18k Brai  4  2  24 105 17- 21+ 23- 29+ 22-
26 Furfurica Madalin         19k Brai  4  3  22  99 34+ 22+ 20- 31+ 17-
27 Muraru Alexandru          18k Brai  4  2  22  98 20- 29+ 16- 22- 39+
28 Macineanu Irina           18k Brai  4  2  19  97 24- 38+ 19- 21- 36+
29 Abdulea Lucia_Nicoleta    19k Brai  4  3  15  89 46+ 27- 30+ 25- 31+
30 Vasiloanca-Smirnov Irina  20k Brai  4  4  14  65 40+ 41+ 29- 34+ 33+
31 Panait Daniela_Georgiana  19k Brai  3  2  19  75 18- 43+ 36+ 26- 29-
32 Bratu Narcis-Eugen        20k Brai  3  3  14  70 42+ 33+ 22- 39- 38+
33 Gurgu Dragos_Mihaita      20k Brai  3  3  14  69 35+ 32- 40+ 38+ 30-
34 Radu Iulian               19k Brai  3  2  13  68 26- 36- 45+ 30- 44+
35 Tabacaru Stefan           20k Brai  3  3  13  66 33- 45+ 21- 42+ 40+
36 Holban Eduard_Andrei      20k Brai  3  3  12  74 39+ 34+ 31- 46+ 28-
37 Datcu Tiberiu_Dragos      20k Brai  3  2   5  35 38- 44+ 41+  0=  0=
38 Mihai Ionel-Valentin      20k Brai  2  2  15  61 37+ 28- 42+ 33- 32-
39 Bogdan Roxana_Elena       20k Brai  2  2  13  74 36- 40-  0+ 32+ 27-
40 Brezuica Iuliana          20k Brai  2  2  13  64 30- 39+ 33- 44+ 35-
41 Costache Alexandru        20k Brai  2  2  10  49 44+ 30- 37- 45-  0+
42 Iancu Madalin             20k Brai  2  2   9  62 32- 46+ 38- 35- 45+
43 Dumitrof Ionut            20k Brai  2  0   3  19  0= 31-  0=  0=  0=
44 Munteanu Robert           20k Brai  1  1  10  51 41- 37- 46+ 40- 34-
45 Muraru Mircea             20k Brai  1  1  10  45  0= 35- 34- 41+ 42-
46 Ion Daniel                20k Brai  0  0  10  46 29- 42- 44- 36-  0=
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (3 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Campionatul National de GO pentru Juniori, categoria sub 18 ani

Sâmbată, 2 iunie

08.30 – 09.00 – Înscrieri, validare înscrieri on-line
09.00 – 09.45 – Deschiderea festivă a Campionatelor
10.00 – 11.00 – runda 1, calificări
11.15 – 12.15 – runda 2, calificări
12.30 – 13.30 – runda 3, calificări
13.30 – 15.00 – pauza de masă
15.15 – 16.15 – runda 4, calificări
16.30 – 17.30 – runda 5, calificări

Timpul de gândire propus pentru calificări este de 30 minute + 3*30 secunde byo-yomi. Pentru primii 8 calificaţi de la fiecare grupă, în cadrul finalelor care se vor juca duminică timpul de gândire va fi de 45 minute+3*30 secunde byo-yomi (dublu KO). Meciul decisiv pentru locul 1 se va juca la 60 min + 3*30 sec byo-yomi.

Duminică, 3 iunie

09:00 – 10:30 runda 1 dublu Knock-Out
10:45 – 12:15 runda 2 dublu Knock-Out
12:30 – 13:30 runda 3 dublu Knock-Out
13:30 – 15.00 pauza de masă
15:00 – 16.30 runda 4 dublu Knock-Out (loc 4)
16.45 – 18.15 runda 5 dublu Knock-Out (loc 3)

Înregistrare la http://frgo.ro/tournaments_registration.aspx?id_tournament=79

Lista jucătorilor înregistraţi http://frgo.ro/tournaments_players.aspx?id_tournament=79

Locaţie http://goo.gl/maps/uSjn

1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (2 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...

Cupa ATARI la GO, Şcoala Sfânta Maria

Marţi, 15 mai, Şcoala ”Sfânta Maria” a găzduit tradiţionala Cupă ATARI la GO. Competiţia sponsorizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport Brăila a fost organizată de C.S. ATARI Brăila cu sprijinul generos al educatoarelor Şcolii ”Sfânta Maria” aflate sub conducerea Sorei Angelica Fartadi.

Concurenţii s-au înfruntat pe parcursul a 5 runde, în sistem McMahon, pe table de 19×19, cu timp de gândire, sub arbitrajul d-lui Codrin Vasiloancă, instructor de GO.

Locurile I, II şi III au fost ocupate de către Andrei Staicu, Ştefan Vlad Petrea şi Ştefan Fotin, la final cei 20 de participanţi, toţi elevi ai claselor I-IV ale Şcolii Sfânta Maria, fiind răsplătiţi cu diplome şi dulciuri.

Sâmbătă şi duminică, Liceul de Artă ”Hariclea Darclee” şi Şcoala ”Mihai Viteazul” vor găzdui alte două etape ale Cupei ATARI, care vor reuni atât competitori brăileni de clasele I-VIII, cât şi colegi gălăţeni, alături de seniori ai acestei arte marţiale dedicate minţii.

Loc Name               Rang Club MMS  R1  R2  R3  R4  R5 Pt SOS SOSOS
 1 Staicu, Andrei       16k Brai  7   2+  5+  3+  4-  7+  4  30  144
 2 Petrea, Stefan_Vlad  16k Brai  7   1- 10+  6+  5+  3+  4  30  136
 3 Fotin, Stefan        16k Brai  6   7+  4+  1-  8+  2-  3  30  140
 4 Vasiloanca, Victor   16k Brai  6   6+  3-  9+  1+  5-  3  30  139
 5 Gavriliu, Ruxandra   16k Brai  6   9+  1- 13+  2-  4+  3  29  132
 6 Neagu, Alexandru     17k Brai  6   4-  8+  2- 11+ 12+  3  26  131
 7 Vechiu, Rares        16k Brai  5   3- 11- 14+  9+  1-  2  25  125
 8 Surdu, Cristian      18k Brai  5  13+  6- 10+  3- 11+  3  25  120
 9 Muraru, Alexandru    16k Brai  5   5- 12+  4-  7- 14+  2  24  121
10 Macineanu, Irina     18k Brai  5  11+  2-  8- 17+ 15+  3  21  108
11 Simion, Andrei       18k Brai  4  10-  7+ 12+  6-  8-  2  25  118
12 Mocanu, George       18k Brai  4  17+  9- 11- 13+  6-  2  21  108
13 Stoica, Alina        18k Brai  4   8- 16+  5- 12- 18+  2  18  102
14 Morea, Gabriel       20k Brai  3  18+ 15+  7- 16+  9-  3  16   89
15 Craciun, Catalina    19k Brai  3  16- 14- 17+ 18+ 10-  2  13   79
16 Muraru, Mircea       20k Brai  3  15+ 13- 18+ 14- 17+  3  12   77
17 Danaila, Eduard      19k Brai  2  12- 18+ 15- 10- 16-  1  15   82
18 Strati, Maria        25k Brai  0  14- 17- 16- 15- 13-  0  15   74
1 stea2 stele3 stele4 stele5 stele (4 vot(uri), media: 5,00 din 5)
Se încarcă...